Зошто Ливерпул одбил 30 милиони за Бентеке?

Сподели со своите пријатели

Еднаш се излажаа на Енфилд кога Кристијан Бентеке е во прашање. Тогаш за него платиле 46,5 милиони евра за да го доведаат од Астон Вила. Свесни во Ливерпул дека тие пари никогаш нема да ги извлечат, ќе се обидат колку е можно да си ја поправат грешката. Кристал палас нуди 35 милиони евра. Сосема доволно со оглед дека Белгиецот играл на Енфилд.

Меѓутоа понудата на Паласо од 30,5 милиони фунти е одбиена во Ливерпул со добра причина, затоа што Палас нуди 32,5 милиони веднаш плус 7 милиони во премиите. Но, проблемот е вот оа што последните 2,5 милиони на сметката на Редс би легнале откако Кристал палас избори едно од првите четири места на табелата во премиер лигата и со тоа избори пласман барем во квалификациите за Лига на шампиони. притоа, пердуслов е Бентеке во таа сезона барем да одигра 70% од натпреварите и да постигне 20 гола.

Овој пат во Ливерпул не биле наивни. Палас добиле негативен одговор. Се очекува сепак дека работата ќе биде завршена со оглед на тоа дека значајно поголема сума загарантирано ќе легне на сметката на Ливерпул, Алан Пардју очајно бара замена за Јаник Боласи кој премина во Евертон.

 

Loading...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.