Зошто и за кого Трамп организира свечена вечера во Давос?

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва имаше свечена вечера во Давос за повеќе извршни директори на европски компании.

Форумот во Давос е само претстава, најважните одлуки на политичките моќници се носат овде (фото)

Loading...

На вечерата присуствувале извршните директори на компаниите „Адидас“, „Сименс“, „Нестле“ и „Новартис“ пренесува Блумберг.

Европа во центарот на вниманието на Форумот во Давос

Како што рекол економскиот советник во Белата куќа, Гери Кон на вечерата биле повикани и раководители на компании кои оставиле значителен белег во САД, пренесува CNBS.

 

 

– Тие инвестираа во нашата економија, сакаме да продолжат д аго прават тоа и да ги охрабриме другите да се придружат, рекол Кон.

Заев и Ципрас во Давос договорија промена на името на автопатот (фото+видео)

Блумберг наведува дека на вечрата присуствувале и директори на Нокиа, Делоит, Баер, Волво, Тисен Круп, Стаоил, Тотал, Анхојзер-Буш ин Бев и други.

Жолти патки на чорапите во Давос

Во американската делегација освен Трамп и Кон е и државниот секретар Рекс Тилерсон, министерката за внатрешна безбедност Кристен Нилсен и советникот за национална безбедност Х.Р. Мекмастер.

 

Loading...

 

Трамп претходно денеска прситигна во Швајцарија за да на Светскиот економски форум во Давос ја образложи својата агенда „Америка на прво место“ и се заложи за поголем реципроцитет во трговијата помеѓу САД и нивните партнери.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.