ЗОИ 2018: Канаѓани триумфираа во танцови двојки со светски рекорд

Сподели со своите пријатели

Теса Вурчу и Скот Мојр станаа олимписки шампиони во танцови двојки во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Канаѓаните поставија нов светски рекорд со вкупно 206,07 поени и освоија трето олимписко злато, со станаа најуспешни на Зимските олимписки игри. Тие имаат вкупно пет олимписки медали – три златни и два сребрени медали.

Вурчу и Мојр го освоија златото во Ванкувер 2010, како и тимскиот натпревар во Пјонгчанг. Во Сочи, пред четири години, освоија два сребрени медали.

Канаѓаните водеа по кратката програма вчера, а во слободната ја потврдија нивната супериорност со драматично толкување на „Мулен Руж“. Вурчу и Мојр добија втора оценка за настапот во слободната програма со 122,40 поени, но со вкупно 206,07 тие го освоија златото.

– Не знаеме што ќе ни понуди иднината, но по се изгледа дека сме блиску до крајот на натпреварувачката кариера, прокоментира Мојр по натпреварувањето.

Сребрените одличја остануваат за Габриела Пападакис и Гијом Сизерон (Франција). Двократните светски шампиони завршија први во слободната програма со 123.35 поени и направија два светски рекорди – за слободната програма и во општиот поредок со 205.28 поени. Второт постигнување издржува премногу кратко – само до последната изведба на Вурчу и Мојр.

Американците Маја и Алекс Шибутани кои се брат и сестра, заслужија бронза со збир од 192.59 поени, откако завршија пред сонародниците Медисон Хабел и Закари Донахју кој вчера беа трети по кратката програма, но останаа четврти во конечниот пласман.

Рангирање танцови двојки:

1. Теса Вурчу / Скот Мојр (Канада) – 206,07 поени

2. Габриела Пападакис / Гијом Сизерон (Франција) – 205,28

3. Маја Шибутани / Алекс Шибутани (САД) – 192,59

4. Медисон Хавел / Захари Донахју (САД) – 187,69

5. Екатерина Боброва / Дмитриј Соловиев (Русија) – 186,92

6. Ана Капелини / Лука Ланоте (Италија) – 184,91.


Leave a Reply