Знаци на здрава врска: Пет расправии што ги имаат дури и најсреќните парови

Сподели со своите пријатели

Проблемите во врската и / или бракот се неизбежни и сосема нормални, исто како кавгите што се јавуваат поради овие проблеми.

Loading...

Затоа не треба да се плашите од гласни и живи расправии со вашиот партнер, бидејќи не мора да биде знак дека нешто не е во ред со вашата љубовна врска. Напротив, кавгите понекогаш се корисни и знак за здрава врска. Ако никогаш не кажете јасно и гласно дека не се согласувате за нешто, гневот и незадоволството се потиснуваат и подоцна се манифестираат во форма на одмаздољубиво однесување што може да ја ослаби врската, предупредува Сузан Хајтлер, советник за брак од Денвер.

Без оглед на конфликтот, партнерите треба да знаат како да ги изразат своите грижи и желби и да измислат разумен план пред да започнат да спијат во одделни кревети.

 

 

Проверете за кои теми понекогаш вреди да се расправате во врска или брак.

1. Расправија за трошење пари

Loading...

Дури и најхармоничните парови влегуваат во дискусија за тоа како ќе ги потрошат своите тешко заработени пари. Овој проблем е често подлабок од фактот дали можете да си дозволите нешто или не. Честопати станува збор за кавга за различен систем на вредности, објаснува Хајтлер.

Следниот пат кога вашиот партнер сака да купи нешто, а вие не се согласувате (или обратно), видете дали лицето кое се противи на купувањето треба да се откаже од нешто за да може партнерот да ја купи посакуваната ставка. Така што, испланирајте го вашиот буџет за да видите што е изводливо.

Ако можете да си ја дозволите таа набавка, но вие или вашиот партнер сè уште се спротивставувате на тоа, време е за подлабок разговор. Можеби некој од вас смета дека купувањето одредени предмети е непотребно трошење пари. Зборувајќи за тоа, можете да добиете одредена перспектива и да сфатите како понатаму.

2. Кавга за секс

Парот што нема секс е ранлив пар и кога има голема асиметрија во вашите желби, тоа е голем проблем, вели Хајтлер. Проблемот нема да исчезне занемарувајќи го. Треба да седнете и да се согласите колку често водите љубов. Секако, водењето љубов не е математика, така што не можете да ја одредите точната бројка, но можете да работите на нејзино зачестување. Игнорирањето на овој проблем може да доведе до тоа еден од партнерите да започне прељуба.

 

 

Loading...

3. Кавга заради лутина

Ако едната личност израснала во семејство каде вообичаената шема на однесување била да бара лутина и да заборави, а другата во семејство каде што по секоја цена се избегнувале високи гласови, тензиите ќе бидат неизбежни, објаснува тој.

Хајтлер исто така ги советува паровите да зборуваат за тоа кога и двајцата се смирени. “Обидете се да откриете зошто сте толку лути и најдете начин да ги искажете тие чувства без голема експлозија. Бесот е знак дека мора да застанете и ако го почувствувате тоа, одморете се”, вели Хајтлер.

4. Расправија за улогата на родителите во вашиот заеднички живот

Дали вашиот партнер полудува кога вашата мајка ви се јавува за време на ручекот секоја недела? Дали тој ве исфрла од рамнотежа кога неговите родители ќе јават ден претходно дека ќе дојдат на гости утре и дека планираат да останат три недели?

Време е да поставите некои граници. Можеби немате исти идеи за тоа што е правилно и што не е во ред, но треба да разговарате за тоа и да ги почитувате ставовите на вашиот партнер. Клучот е никогаш да не се критикувате едни со други или семејството на вашиот партнер, истакнува Хајтлер.

 

Loading...

 

5. Расправија за домашните работи

„Еден од разговорите што секој пар мора да го има е како ќе ги споделите домашните работи, како што се ставање алишта во машина, миење садови и шетање на кучето. Еден пар дојде кај мене страшно расправајќи се за валканите садови. Постојано велел дека ќе ги измие садовите, а садовите само се натрупувале во мијалникот. Тоа ја излудувало неговата сопруга “, вели Хајтлер. Зборувајте за тоа кој кога ќе извршува домашни работи и држете се до распоредот за да ја задржите среќата и мирот во врската.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *