Знаци кои покажуваат дека вашето дете јаде премногу шеќер

Сподели со своите пријатели

Сите добро знаеме дека повеќето деца сакаат слатки, но нутриционистот Џес Хилард, кој е специјализиран за исхрана на децата, предупредува дека постојат одредени знаци кои може да укажуваат на тоа дека вашето дете консумира премногу шеќер, што може негативно да влијае на неговото здравје.

Loading...

Зголемување на апетитот

Ако апетитот на вашето дете е зголемен и забележите дека речиси никогаш не е целосно сито, тоа може да биде знак дека треба да го намали внесот на шеќер.

Како што објаснува нутриционистот, иако слатка закуска одвреме-навреме не штети, доколку детето претера со внесувањето, поверојатно е дека ќе доживее зголемено ниво на глад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто банани не треба да јадете за појадок?

„Ова е затоа што, предизвикувајќи скок на нивото на шеќер во крвта, телото брзо го вари и апсорбира шеќерот, создавајќи желба за повеќе да посегнеш по нешто слатко“, вели Хилард.

Промени во расположението

Нутриционистот рече дека промените во расположението може да бидат уште еден показател дека детето консумира премногу шеќер.

„Често слушаме дека слатката храна ни го подига расположението. Меѓутоа, во реалноста, шеќерот често предизвикува промени или падови на расположението. Причината е што шеќерот предизвикува краток скок на нивото на шеќер во крвта, најверојатно проследено со моментален пад, а тоа може драматично да влијае на нивото на хормоните. ои го регулираат расположението и нè прават да се чувствуваме очајни или неинспирирани. Исто така, може да ги влоши симптомите на анксиозност бидејќи падот на шеќерот во крвта може да нè натера да се чувствуваме нервозни“, објаснува Хилард.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Неколку идеи за брз и здрав појадок! Уживајте!

Ненадеен пад на енергијата

Друг вообичаен знак дека консумираме премногу шеќер е чувството дека имаме многу помалку енергија од вообичаено, објаснува нутриционистот.

Иста е ситуацијата и кога се во прашање децата.

Loading...

„Многу претходни студии покажаа дека шеќерот всушност предизвикува замор, како и пад на нивото на енергија. Бидејќи шеќерот прави да се чувствуваме уморни, може да ја намали мотивацијата за извршување на секојдневните задачи и да направи да се чувствуваме демотивирани и неисполнети”, додава Хилард.

Мозолчиња и други проблеми со кожата

Шеќерот може значително да влијае на состојбата на кожата, главно предизвикувајќи мозолчиња, па дури и болни акни.

„Гликозата, состојка која се наоѓа во многу омилени засладени закуски, игра важна улога во изгледот на кожата. Всушност, јадењето храна богата со шеќер го зголемува нивото на инсулин во телото, што може да предизвика зголемување на производството на масло. Тоа масло може да ги затне порите и фоликули и предизвикуваат појава на мозолчиња или воспаление“, објаснува нутриционистот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Остатоци од храна штетни по здравјето: Што да се подгрева, а што не?