ЖРК Куманово „пуштен на најјако“


Ракометарките на Куманово не бележат пораз ниту по 12то коло од домашниот женски шампионат, а викендов на домашен терен го совладаа составот на Спартак со неверојати 46:17.

Кумановки својата доминантност ја покажаа уште на самиот старт на натпреварот, па на полувреме заминаа со 14 голови во позитива и можеа да здивнат, натпреварот за нив веќе беше добиен.

Loading...

Вториот дел од средбата го одиграа рутински, а тренерот Симевски им даде шанса на сите ракометарки.

Нјаефикасна кај Куманово беше Леонида Гичевска со 15 гола, а Васка Глигоријадис запиша 9 реализации, по шест погодоци имаат Александра Боризовска и Ана Шарановиќ.

Кај Спартак најефикасни со по четири погодоци беа Мартина Стефановска и Михаела Лазаровска.

ЖРК Куманово и натаму останува на врвот со вкупно 12 победи од исто толку одиграни натпревари.

Ова е воедно последен меч за оваа полусезона, со што кумановки успешно можат да здивнат до следната година.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *