Живеел тежок живот во сиромаштија: Малку познати факти за Ердоган

Сподели со своите пријатели

Реџеп Таип Ердоган претрпе различни трансформации во политичкиот живот. Изборните победи го претворија во автократ. И тој започна како голем реформатор. Критичарите го нарекуваат ладен автократ.

Тој е лидер кој ја проширува и консолидира својата моќ многу добро, и кој ги фрла своите политички противници во затвор.

Loading...

Ердоган е роден во 1954 година во разочараниот истанбулски округ Касмпас во семејство од работничката класа од Рисе, град на брегот на Црното Море. Поминаа две години по членството на Турција во НАТО, воведено од Демократската партија (ДП).

Во тоа време започна длабоката поделба на Турција меѓу секуларизмот и религијата. ДП беше обвинета за кршење на два од главните принципи на Кемал Ататурк, основачот на Републиката: целосна независност и секуларизам.

Додека дебатата за овие принципи ќе продолжи да ја обликува турската политика до ден-денес, турската армија, самопрогласен гарант на секуларната Кемалистичка Република, ја собори владата на ДП во 1960 година. По судењето, премиерот, министерот за надворешни работи и министерот за финансии беа обесени.

Ова остави длабоки лузни во психата на религиозните луѓе во Турција, бидејќи ДП се сметаше за „партија која го спаси исламот“.

Политичките партии кои подоцна тврдеа дека се ДП, ова го искористија ефикасно, како што би го сторил Ердоган. Тие дополнително го подобрија ова промовирајќи дека секуларниот воен удар од 1960 година беше ЦХП, основачка партија на Републиката.

Ердоган честопати го повторува ова тврдење, за кое искрено верува уште од детството. Неговиот татко бил поддржувач на ДП. Затоа, негова длабока желба е да ги скрати крилјата на армијата и да ја стави под негова контрола.

Ердоган морал да започне со работа кога одел во основно училиште. Тој продавал переци, ладна вода и картон за да го исплати семејниот долг.

„Немавме пари да купиме велосипед“, рекол Ердоган.

Loading...

Таткото Ахмет, кој бил капетан на пристаништето во Истанбул, бил непопустлив родител. За пцовки, тој строго го казнил тогаш шестгодишниот Ердоган со тоа што го обесил со рацете до таванот. Тие биле крајно религиозни, па го испратиле во религиозно училиште.

Се враќал во селото секое лето за да помогне во полето. Неговиот татко не бил задоволен од неговата посветеност на училиште, па затоа го испратил кај еден локален верски учител за да го подобри читањето на арапски и Куран.

Почнал да игра фудбал во средно училиште. Тоа станала негова опсесија. Неговите соиграчи му го дале прекарот Имам Бекенбауер, по славниот германски репрезентативец. Тој играл фудбал 16 години како полупрофесионалец на различни тимови.

Image by Murat Hazar from Pixabay

Ердоган има друга страст, политика. Тој имал само 15 години кога започнал да присуствува на состаноците и учествувал на демонстрациите на МТТБ (Национален турски студентски сојуз) и наскоро му биле доделени задачи.

Тие се борле за да го спречат ширењето на комунизмот во Турција. Многу основачки членови на Партијата за правда и развој (АКП) прераснале во МТТБ.

Во оваа клима, Некметтин Ербакан, млад успешен механички инженер и независен застапник кој станал ментор на Ердоган, го основал Исламското национално собрание на МНП во 1970 година, со исламистички кадри организирани од ДП, а подоцна и во АКП.

Влијателни исламистички кругови, култни лидери и организации како што е МТТБ го поддржале тоа. Тие беа против секуларизмот, капитализмот, ционизмот, комунизмот и западниот живот.

„Ние не сме ниту комунисти, ниту пак масони“ беше нивното мото. За нив, капитализмот беше изум на масонските Евреи. Тие имаа за цел да создадат Исламска унија која нема да влезе во Европската економска заедница.

Loading...

Партијата преживеа само 15 месеци и беше затворена по воениот удар во 1971 година. Сепак, МНП го отвори патот за институционализација на национално-исламистичката идеологија, создадена од Ербакан од Национален поглед.

Ердоган бил жесток поддржувач на Ербакан и неговиот Национален поглед сè додека не се разделил со својот ментор и ја ко-основал АКП во 2001 година.

„Ја симнувам маицата на Национален поглед“, рекол тој, за да ги увери секуларните кругови во Турција, како и Западот дека го остава своето исламистичко минато зад себе.

Во меѓувреме, Ердоган завршил во средно училиште во 1973 година и заработил прием на колеџ со полагање дополнителни курсеви.

Според официјалната биографија, тој дипломирал на Економскиот факултет и администрација на Универзитетот Мармара во 1981 година. Сепак, опозицијата тврди дека тој не го завршил тоа училиште и оти неговите документи биле лажни. Ова е голема дебата затоа што во Турција претседателската функција бара диплома.

Loading...

Ердоган и неговата идна сопруга Емине, кои се од скромно семејство со арапско потекло, се сретнале на политичка средба во 1977 година. Ердоган рецитирал религиозни песни, а Емине Ердоган (22) била многу импресионирана од неговите толкувања. По некое време, тие решиле да стапат во брак, но семејството на Ердоган сакало невеста од Риза.

Според нивните блиски пријатели, Ердоган бил вљубен толку многу што кога неговите родители ја отфрлиле Емине, тој се разболел и изгубил многу килограми.

После тоа, тие дале дозвола за бракот и двајцата се венчале во 1978 година. Сепак, во 1996 година, кога го прашал новинар, веројатно заради шовинистичките преференци, тој рекол:

„Јас сум во брак 18 години, но никогаш не се заљубив“.

Оттогаш Емине го следи секој чекор од патот. Таа оди на службени патувања со него, што е прилично невообичаено за верска двојка во Турција. Имаат два сина и две ќерки.

Loading...

Ердоган брзо се крева во партијата. Во 1989 година, тој беше избран за кандидат за градоначалник на РП во Истанбул. Тој им овозможи на членовите на партијата за прв пат да станат активни на теренот за време на изборната кампања. Тој изгуби, но гласовите на РП значително се зголемија.

Но, во 1994 година победи. Тој стана градоначалник на Истанбул со слогани како „Тоа ќе биде О.К., иншалах (Господ)“ и „Глас на тивките маси“.

Победата на Ердоган против познати световни политичари не се очекуваше. Неговата партија победи и на изборите во Анкара и шест други градови. На општите избори во 1995 година, РП стана водечка партија и формираше коалиција со десничарската партија Вистински пат, ДИП.

И Ербакан стана премиер. Ова го огласи алармот за световна институција. Ердоган дополнително изрази загриженост кога забрани продажба на алкохолни пијалоци во градските кафулиња и на приемите, велејќи: „Јас не сум само градоначалник на овој град, туку и имам (оџа)“.

Тој организираше конференции, на кои ги покани меѓународните исламистички фигури како што е Шеик ал Мурабид, кои проповедаа за повторно инсталирање на Калифатот и Османлиската Империја во борбата против капитализмот.

Loading...

Иако неговите приврзаници се радуваа на него како градоначалник на Истанбул, секуларнато опозиција го обвини за непотизам, корупција и подготвување на терен за џихад со користење на градски ресурси.

Од друга страна, загрижувачки се практиките на Ербакан кои се сметаат за анти-секуларни. Во 1997 година, војската ќе даде ултиматум на владата на РП-ДЈП да се придржува кон одлуките донесени за „враќање на секуларниот карактер на режимот“.

Како резултат, премиерот Ербакан беше принуден да си даде оставка, а РП беше забранета. Овој четврти пуч, кој стана познат како „пост-модерен пуч“ затоа што ја собори владата без крвопролевање, започна груби мерки против исламистите. Во овој период, говорејќи на митингот во Битлис во 1997 година, Ердоган ја прочита поемата:

„Маските се нашите касарни. Минарињата се наши бајонети. Куполи на нашата кацига. Нашите војници се лојални. Алаху екбер “.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *