24.08.2016 13:25

Жител на Младо Нагоричане незаконски присвоил државно земјиште


СВР Куманово поднесе кривична пријава против Д.Т. (53) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „узурпација на недвижност“, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Пријавениот во текот на 2015 и 2016 година со намера да се стекне со владение без никаков правен основ, завземал две катастарски парцели во катастарска општина Младо Нагоричане – сопственост на Република Македонија со вкупна површина од 12.845 м2 и истите ги засеал со житни култури.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments