Жител на Гостивар не ги почитувал мерките, па бил приведен

Сподели со своите пријатели

Жител на Гостивар вчера бил приведен затоа што не ги почитувал мерките за заштита од коронавирусот, изречени од Владата.

Loading...

-Вчера (17.03.2020) околу 20.50 часот, во гостиварски Добридол, полициски службеници на СВР Тетово – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гостивар го лишиле од слобода 57-годишниот В.Џ., затоа што при контрола спроведена во содејство со Државен пазарен инспекторат во неговата кафетерија (интернет кафе) во ова село биле затекнати 12 гости, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Со тоа што постапил спротивно на владината одлука и мерките и препораките за заштита од вирусот Ковид-19 и сторил кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, по член 206 од Кривичниот законик. В.Џ. е задржан во Полициска станица Гостивар и во текот на денот со соодветен поднесок ќе биде изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд Гостивар.

Никола Ивановски


Leave a Reply