Жени за прв пат застанува на чело на Мосад

Сподели со своите пријатели

Израелската разузнавачка служба, Мосад, во светот најмногу е позната по своите изненадувања, кои обично шокираат или изненадуваат.

Loading...

А овојпат за тоа се погрижи разузнавачката служба која важи за една од најмоќните во светот.

Имено, оваа израелска шпионска служба за прв пат во својата историја поставила две жени на високи позиции во својата тајна служба.

Веста ја соопшти израелската дипломатија која на својот Твитер профил објави соопштение, иако во форма на кратка информација и слика, наводно од новиот шеф, иако заматена.

Нивните имиња не се соопштени, освен двете букви „А“ и „К“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

Дали тоа се иницијалите на нивните имиња и презимиња или оценките се доделени по случаен избор сè уште не се знае.

„А“ ја доби функцијата директор на Управата за разузнавање, а за шеф на одделот за Иран е поставена жена по име К.

 

Loading...