Жена во Австралија со години спиела покрај трупот на својот брат

Сподели со своите пријатели

Жена во своите седумдесетти години спиела покрај гнилиот труп на нејзиниот брат во куќа во богатото предградие Џилонг, југозападно од Мелбурн.

Loading...

Просечната цена на куќа во населбата Њутаун моментално е 1,1 милион долари.

На 29 декември 2022 година, полицијата отишла да ја провери состојбата на нејзиниот брат, но кога пристигнала во куќата наишла на застрашувачка сцена – машки труп и куќа полна со стаорци и ѓубре.

За да стигнат до телото, форензичарите морале во заштитни одела да минат низ ѓубре од подот до таван, стаорци, мртви опосуми и човечки измет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Властите проценуваат дека жената спиела покрај трупот меѓу две и пет години.

Како може некој да живее со леш пет години, а никој да не дознае?

 

Loading...

 

„Постојано имаше смрдеа, но мислевме дека е од ѓубре“

Имено, соседите се жалеле до локалните власти за смрдеата која со години доаѓала од куќата, но ништо не било преземено.

Стратон вели дека соседите мислеле дека непријатниот мирис доаѓа од ѓубрето и дека смрдеата на ѓубрето веројатно ја маскирала смрдеата на телото што се распаѓа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

„Имаше постојана смрдеа, но мислевме дека е ѓубре. Ролетните секогаш беа спуштени. Настрешницата беше полна со ѓубре. Секаде можеше да се видат стаорци. Беше одвратно”, рекол Стратон.

Полицијата всушност дошла да провери во каква состојба е братот, кого никој не го видел од 2018 година, а потоа при претресот го пронашла неговото тело.

Постарата жена подоцна била ослободена без обвинение.

Судскиот лекар сè уште ја истражува причината за смртта на мажот.

Имотот сега е празен веќе една година.

Loading...