Жена поради својата несвесна грешка за малку ќе го изгубела видот

Сподели со своите пријатели

Опасностите од користење лепак за што било друго, освен за неговата намена, станаа јасни по дебаклот што го имавме на почетокот на оваа година, но Јакедра Вилијамс го имаше тоа искуство од прва рака по инцидентот што се случи во Мичиген минатиот четврток, 15 април.

Loading...

Откако заспала со контактни леќи, Вилијамс се разбудила околу 1:00 часот и отишла кај нејзината торба да најде капки за очи пред да ги извади. Бидејќи сè уште била погубена откако се разбудила, Вилијамс не сфатила дека во торбата има шише со лепак за нокти, како и капки за очи и дека и двете големини се многу слични.

Вилијамс ја навалила главата назад за да ја стави супстанцијата во нејзините очи, но дури кога капка капка паднале во нејзиното око, сфатила дека шишето е погрешна боја, пренесува ВКСИЗ-ТВ. Доцна било да се поправи нејзината грешка и откако го избришала окото во обид да го отстрани лепилото, Вилијамс сфатила дека капакот и е затворен.

 

 

Му викала на нејзиниот сопруг Дерик, кој се присети: “Таа се испаничи. Се обидов да ја смирам, но потоа ми рече: Дерик, ова е во моето око, не твоето”.

Дерик се јавил на 911 додека Вилијамс прскала вода во окото за да се обиде да го отстрани лепилото – потег за кој лекарите ја пофалија.

Loading...

Д-р Џорџ Вилијамс објасни: “Ако нешто ви влезе во окото, треба да пробате да го исплакнете окото веднаш. Само држете ја главата под чешмата или земете шише вода, отворете го окото и само исплакнете го. Ќе направите хаос, но може да го зачувате видот “.

Вилијамс била итно пренесена во болницата каде лекарите можеле да и го отворат окото и да и ги отстранат контактните леќи, иако ги изгубила трепките.

 

 

Додека лепак и влегол во окото пред да добие шанса да ја отстрани контактната леќа, лекарите сугерирале дека имала среќа.

Жената додаде: “Тие рекоа дека леќата ми го спаси видот. Постојано велеа дека веројатно ќе ги изгубам трепките, што се случи затоа што мораа да ги извадат и да ми го свртат горниот дел од очните капаци”.

Учејќи од својата грешка, Вилијамс рече дека ќе се погрижи во иднина повторно да не држи капки за очи и лепак за нокти.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *