Жаклина Јовановска доби втор мандат во Старо Нагоричане

Сподели со своите пријатели

Кандидатката на СДСМ Жаклина Јовановска доби втор градоначалнички мандат во општина Старо Нагоричане.

Loading...

Јовановска освои 265 гласови повеќе од својот противкандидат Власте Димковиќ од ТМРО, односно таа добила поддршка од 55,58 отсто од гласовите или за неа гласале вкупно 1.076 гласачи, покажуваат податоците на Државната изборна комисија кои се обработени целосно.

 

 

Димковиќ пак освоил поддршка од 41,89 отсто од гласовите или вкупно 811 гласови.

Излезноста во Старо Нагоричане во вториот круг на локалните избори била 59,35 отсто, односно своето гласачко право го оствариле вкупно 1.936 лица.

Никола Ивановски

Loading...