Зголемен ризик од птичји грип во Франција

Сподели со своите пријатели

Франција го подигна нивото на ризик од птичји грип од „умерено“ на „високо“.

Loading...

Во последниве недели, Франција бележи зголемување на бројот на животни заболени од птичји грип, а фармите низ целата земја сега ќе мора да ги чуваат птиците исклучиво во затворени простории, пренесува Танјуг.

Најлошата ситуација со птичјиот грип во Франција е забележана во периодот од ноември до мај, кога поради ширењето на епидемијата беа убиени над 19 милиони животни.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руската амбасада во Берлин негира поврзаност со уапсените екстремисти