14.08.2019 08:35

Зголемен интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини

Facebook Twitter Google+

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.

Како што информираат од Автомото сојузот на Македонија, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

loading...

– Бележиме зголемена фреквенција на возила на ГП Богородица каде времето на чекање за излез од државата е од 15 до 30 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информираат од АМСМ.

Од таму се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments