Зетот на Трамп „фрли око“ на брегот на Газа

Сподели со своите пријатели

Џаред Кушнер, поранешен советник во Белата куќа на неговиот свекор Доналд Трамп, го пофали „многу вредниот“ потенцијал на „водените средства на Газа“, сугерирајќи дека Израел треба да ги отстрани цивилите додека ја „чисти“ палестинската територија долж Средоземното Море.

Loading...

„Имотот крај брегот во Газа би можел да биде многу вреден доколку луѓето се фокусираат на создавање средства за живот“, рече Кушнер на 15 февруари во разговорот објавен овој месец на каналот на YouTube на Иницијативата за Блискиот Исток, програма на Факултетот за влада Кенеди на Универзитетот Харвард — за првпат објави лондонскиот весник „Гардијан“ во вторникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

„Таму е малку несреќна ситуација, но мислам дека од перспектива на Израел би дал се од себе да ги иселам луѓето и потоа да го исчистам“, додаде Кушнер, додавајќи: „Но, мислам дека Израел не кажа дека не сака луѓето да се вратат таму подоцна“.

Околу 1,5 милиони раселени Палестинци се засолниле во градот Рафах во јужна Газа, додека Израел се обидува воено да го елиминира владејачкото палестинско движење Хамас, по смртоносниот напад на групата на 7 октомври врз јужен Израел.

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени, а 70.000 се ранети во Појасот Газа од почетокот на израелската војна против Хамас.

Во разговор минатиот месец, Кушнер рече дека со „соодветна дипломатија“ цивилите од Газа потенцијално би можеле да бидат однесени во Египет и навести план за пустината Негев во јужен Израел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц и Камерон го повикуваат Израел да не се одмаздува на Иран

„Тој ќе уништи дел од Негев и ќе се обиде да пренесе луѓе таму – Палестинци. Знам дека нема да биде популарно, но мислам дека е подобра опција, па можете да влезете и да ја завршите работата“ во Газа.

Кушнер работеше на широк спектар на прашања и политики во администрацијата на Трамп, вклучувајќи ги и напорите за мир на Блискиот Исток.

Loading...

Истакнувајќи дека не е заинтересиран повторно да биде во Белата куќа доколку Трамп победи на претседателските избори во ноември, Кушнер рече дека е фокусиран на неговиот инвестициски бизнис и животот со своето семејство во Флорида далеку од очите на јавноста.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EASA: Авиокомпаниите да бидат внимателни во воздушните простори на Иран и Израел