Земјотрес од 5,3 степени ја погоди Јапонија

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтер ја погоди денеска Јапонија, јавија јапонските медиуми.

Loading...

Земјотресот бил околу 9:00 часот по локално време, во близина на главниот град Токио.

Јапонската метеоролошка агенција соопшти дека жариштето е во јужната префектура Ибараки, на длабочина од 50 километри.

Не е издадено предупредување за цунами.

Јапонија се наоѓа во Огнениот прстен на Пацификот, каде сеизмичката активност е висока.