Земјотрес ја погоди Индонезија, почувствуван и во Австралија

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 7,6 степени по Рихтер денеска ја погоди Индонезија, а потресот се почувствува и во Австралија.

Loading...

Повеќе од 120 куќи се оштетени на островите Танимбар, каде живеат околу 127.000 луѓе, соопшти Националната агенција за ублажување на катастрофи.

Островите Танимбар се група од околу 65 острови во провинцијата Малуку во Индонезија.

Повредено е само едно лице, а нема информации дали има повредени. Островите Танимбар не се густо населени.

Епицентарот на земјотресот со јачина од 7,6 степени бил во Банда Море.

Метеоролозите издадоа предупредување за цунами кое беше укинато три часа подоцна.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блумберг за посетата на Шолц на Јужна Америка: Целта на Германија е да стигне до литиум пред Кинезите