Земјотрес и во Америка (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот рано наутро го погоди предградието на Бафало, Њујорк, соопшти Американскиот геолошки институт.

Loading...

Епицентарот на земјотресот бил во Западна Сенека, соопштија официјални лица.

Потресот се почувствувал на север до Нијагарините водопади и на југ до Орчард паркот, објави на Твитер извршниот директор на округот Ири, Марк Полонкарц.

„Се чувствував како автомобил да удри во мојата куќа во Бафало. Скокнав од креветот“, рече тој.

 

 

Граѓаните од овој крај на социјалните мрежи споделија снимки од земјотресот. Една надзорна камера во домот покажа дека мебелот се тресе кога се случил земјотресот.

Loading...

Националната метеоролошка служба издаде соопштение во кое се вели дека не се знае дали има штета од земјотресот.

 

 

Канадската влада извести за земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала.

Портпаролот на Националната метеоролошка служба рече: „Денеска околу 6:15 часот, земјотресот беше силно почувствуван од многу луѓе во областа Бафало, Њујорк. Засега не се знае дали има штета од земјотресот“.

 

Loading...

 

„Првичните информации од USGS укажуваат на земјотрес со јачина од 3,8 степени околу 6:15 часот источно со епицентар на 2 километри источно од Западна Сенека на длабочина од околу 3 километри под површината“, рече тој.

„Информациите објавени во оваа изјава се прелиминарни. Ажурирањата ќе бидат направени бидејќи повеќе информации ќе станат достапни од Националниот информативен центар за земјотреси во Голден, Колорадо“, додаде тој.

 

 

Според некои од 350-те извештаи за земјотреси поднесени до USGS, земјотресот бил почувствуван дури до Рочестер, вклучувајќи ги Александар и Атика и Сент Катарина, Онтарио.

Значајниот земјотрес во Атика на 12 август 1929 година, со јачина од околу 5,6 степени според Рихтеровата скала, сè уште е најголемиот забележан во западен Њујорк.

Loading...