Зеленски: Состојбата на бојното поле е подобра од претходните три месеци

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ситуацијата на бојното поле е подобра отколку во последните три месеци и дека руските сили повеќе не напредуваат откако минатиот месец го освоија источниот град Авдиивка.

Loading...

Во интервју за француската телевизија BFM, Зеленски рече дека Украина ја подобрила својата стратешка позиција и покрај недостигот на оружје, но посочи дека ситуацијата може повторно да се промени доколку не добие нови пратки.

„Ситуацијата е многу подобра отколку што беше во претходните три месеци“, рече Зеленски, пренесува Хина.

„Имавме одредени потешкотии поради недостигот на артилериски гранати, воздушната блокада, руското оружје со долг дострел и високиот интензитет на напади од руски беспилотни летала. Работевме многу ефикасно против руските воздухопловни сили. Се опоравивме на исток. Напредокот на руските сили е запрен“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Руското заземање на Авдииевка од силите на Кремљ ја олесни одбраната на регионалниот центар Доњецк, кој е оддалечен 20 километри.

Руските сили потоа ги окупираа селата во близина на Авдијевка.

Сепак, минатата недела украинските воени портпароли изјавија дека руските сили повеќе не напредуваат и дека украинските сили ја подобриле својата позиција.

Авдиивка целосно уништена

Руските сили срамнија сè со земја за време на повеќемесечното бомбардирање на Авдијевка, рече Зеленски.

Loading...

„Веќе не можеме да зборуваме за градот бидејќи во Авдијивка се е уништено.“

Руските сили, рече тој, се супериорни во однос на оружјето со долг дострел.

Зеленски рече дека украинските сили собориле голем број руски авиони и дека „продолжуваат силно да оперираат во Црното Море“, каде што се нападнати руски воени цели.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Киевските сили изградија три линии на утврдувања на повеќе од 1.000 километри територија, додаде тој.

Зеленски, исто така, рече дека верува оти рускиот ракетен напад врз Одеса, додека тој и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис беа во посета на пристанишниот град минатата недела, покажа дека лидерот на Кремљ Владимир Путин изгубил контакт со реалниот свет.

„Дали ме таргетираше? Тоа сега не е важно“, рече тој.

„Кога ќе извршите напад со крстосувачки проектил на неколку стотици метри од европски лидер, мислам дека мора да сте навистина болен.“