Зеленски: Русија да биде прогласена за спонзор на тероризмот

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа во ново видео обраќање рече дека Руската Федерација мора да биде прогласена за држава која го спонзорира тероризмот, а нејзините вооружени сили за терористичка организација.

Loading...

 

Чеченците и руската војска го окупираа Рубижне, градот беше претворен во урнатини

 

Според него, Киев работи и на тоа „демократскиот свет“ да одговори со санкции против сите руски функционери кои ја поддржуваат, како што рече, „оваа срамна војна“, пренесува Укринформ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Србија утре ќе мора да објасни зошто не воведува санкции кон Русија

 

Зеленски: ЕУ планира да воведе нови санкции, тоа ќе биде болно за Русија

 

Loading...

Тој истакна дека шестиот пакет санкции подготвен од Европската унија ќе биде „навистина болен за руската воена машина и за руската држава во целина“.