Зеленски пристигна во Германија, ќе се сретне со Шолц

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски пристигна во Германија за да учествува на конференцијата за обнова на Украина и се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Loading...

Тој во објавата на Платформа Х рече дека Конференцијата за закрепнување на Украина 2024 година, која се одржува во Берлин, ќе ги собере владините претставници, од кои 10 се на ниво на премиери, како и на компании и организации, и ќе разговара за Украина тековните потреби за реновирање, со фокус пред се на енергетската инфраструктура.

„Соочени со рускиот воздушен терор, итни решенија за енергетскиот сектор на Украина ќе бидат наш главен приоритет“, напиша Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Совет на Европа: Украинците се третирани подобро од другите воени бегалци

Тој најави дека со Шолц ќе разговара за воената помош за Украина, проширување на капацитетите за противвоздушна одбрана и заедничко производство на оружје.

Предвидено е Зеленски да се сретне и со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер и со претседателот на Бундестагот Барбел Бас, како и да посети воена база каде што се обучуваат украински војници.