Зеленски повторно предупреди дека Русија се подготвува за голема офанзива

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска повторно предупреди дека Русија се подготвува да започне голема офанзива.

Loading...

„Не се сомневаме дека Русија ќе ги фрли сите карти што ѝ останаа на маса и ќе собере сè што може за да се обиде да го сврти бранот на војната и барем да го одложи нејзиниот пораз“, рече Зеленски во видео обраќањето, според Чувар.

Како што наведе, потребно е да се наруши тоа руско сценарио.

„Се подготвуваме за тоа. Терористите мора да загубат. Секој обид за нивна нова офанзива мора да пропадне“, посочи Зеленски.

Украинската војска соопшти дека извршила напад што резултираше со загуба на руска опрема и можен персонал во близина на Макиивка, но не даде дополнителни детали.