Зеленски од Херсон: Не нѐинтересираат туѓи теротии, спремни сме за мир (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Претседателот Володимир Зеленски го посети градот Херсон неколку дена откако беше ослободен од украинските војници.

Loading...

Тој разговараше со војниците собрани во градот, велејќи дека Украина „се движи напред“ и е подготвена за мир.

Загубата на Херсон, направена во раните фази на инвазијата, претставува голем пораз за Русија.

Москва го прогласи за административен центар на нелегално анектираната Херсонска област и беше единствениот регионален главен град што беше окупиран.

Херсон беше заробен во март, во еден од најголемите рани успеси на Русија во војната.

 

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски опозиционер прогласен за виновен за ширење „лажни вести“ за армијата

Регионот тогаш беше еден од четирите незаконски анектирани по самопрогласените референдуми одржани во септември.

На церемонијата во Москва, рускиот претседател Владимир Путин рече дека анексијата на Луганск, Доњецк, Запорожје и Херсон „не може да се преговара“.

Но, во следните недели, Украина почна да го освојува југот на земјата, напредувајќи по реката Днепар кон Херсон и ставајќи ги руските сили под зголемен притисок.

Конечно, руските сили се повлекоа и украинските војници влегоа во градот во петокот.

Локалните жители беа видени како слават, а некои повторно се собраа со саканите што ги немаа видено со месеци. Расположението во градот беше на радост и олеснување, но и вознемиреност и страв од она што може да следи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат ПВО опрема во Украина вредна 275 милиони долари

 

 

Loading...

Во неговата посета во понеделникот, Зеленски им рекол на војниците дека Украина е „подготвена за мир, мир за целата земја“, објави Ројтерс.

Тој им се заблагодари на НАТО и другите сојузници за нивната поддршка во војната против Русија, додавајќи дека високоподвижните артилериски ракетни системи (Химарс) од САД направиле голема разлика за Киев.

Претседателот ѝ се обрати на толпата собрана на главниот плоштад во Керсон, од кои некои вееја украински знамиња или ги носеа преку рамениците, изјави репортер на Ројтерс во Керсон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полјански: Русија испрати писмо до ОН за украинските напади врз цивили во Донбас

Зеленски рече дека е „навистина среќен“ поради ослободувањето, како и народот на Украина.

Запрашан каде може следно да напредуваат украинските сили, тој рече: „Не, Москва… Ние не сме заинтересирани за територии на друга земја“.

Зеленски претходно изјави дека истражителите наводно откриле повеќе од 400 воени злосторства во областите на Херсон кои беа напуштени од руските сили додека се повлекуваа.