Зеленски го повика Шолц: Мора да се заострат санкциите против Русија

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска изјави дека со германскиот канцелар Олаф Шолц разговарал за ситуацијата на линијата на фронтот на украинската војна против Русија и дека се разговарало за дополнителни санкции против Москва како форма на притисок.

Loading...

 

Објавени снимки од предавањето на украинските војници од Азовстал (ВИДЕО)

 

„Имав продуктивни разговори со германскиот канцелар. Разговаравме за ситуацијата на линијата на фронтот, натамошниот притисок врз Русија, построгите санкции и можностите за мир“, рече Зеленски.

 

Украинската војска работи на извлекување на последните борци од Азовстал

 

Loading...

Тој додаде дека Украина смета на понатамошната поддршка на Германија за неговата земја на патот кон полноправно членство во Европската унија.