Зеленски до руските војници: Одете дома, Украина си го враќа своето

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика руските војници да избегаат за да си ги спасат животите, откако украинските сили започнаа офанзива во близина на градот Херсон, велејќи дека украинската армија ја враќа територијата.

Loading...

Русија тврди дека украинскиот напад не бил успешен.

Украинската офанзива на југот доаѓа по неколку недели застој во војната во која загинаа илјадници, раселени милиони, уништи градови и предизвика глобална енергетска и прехранбена криза и невидени економски санкции против Русија.

Војната поттикна загриженост за можна радијациона катастрофа од гранатирање во близина на нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина.

Во неговото доцна вечерно обраќање во понеделникот, Зеленски вети дека украинските сили ќе ја одведат руската армија „до границата“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Киев бара Русија да се прогласи за „терористичка држава“

„Ако сакаат да преживеат, време е руската армија да бега. Оди си дома. „Украина си го враќа своето“, рече тој.

Олексиј Арестович, висок советник на Зеленски, коментирајќи ја офанзивата во регионот Керсон, рече дека руската одбрана „била пробиена за неколку часа“.

Украинските сили гранатираа фериботи што ги користи Русија за снабдување на џебот на западниот брег на реката Днепар во регионот Херсон, додаде тој.

Loading...

Во вторникот, украинската јавна телевизија Суспилне објави дека има експлозии во областа Херсон, а жителите на градот објавија снимки од истрели и експлозии во објавите на социјалните мрежи, но рекоа дека не е јасно кој ги испукал истрелите.

Главниот штаб на украинската армија, во првиот утрински билтен во вторникот, известуваше за судири во различни делови на земјата, но не даде информации за офанзивата во Херсон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EK предлага осми пакет санкции против Русија

Руското Министерство за одбрана објави дека украинските војници се обиделе да извршат офанзива во регионите на Миколаев и Херсон, но претрпеле значителни загуби, пренесе новинската агенција РИА.

„Обидот за непријателска офанзива очајно пропадна“, се вели во извештајот.

Украинските ракети го оставија окупираниот од Русија градот Нова Каховка без вода и струја, изјавија за новинската агенција РИА претставници на телото назначено од Русија.

Руското гранатирање на пристанишниот град Миколаев, кој останува во рацете на Украина и покрај честите руски бомбардирања, уби најмалку две лица, рани 24 и уништени куќи, изјавија во понеделникот градските власти и очевидци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин утре ќе ги анексира окупираните територии

Дописникот на Ројтерс јави дека ударот погодил семејна куќа директно до училиштето, при што загинала една жена.

Сопственикот на имотот, Олександр Шулга, изјави дека таму живеел цел живот и дека неговата сопруга починала под урнатините.

Loading...

„Удри и имаше ударен бран. Уништи сè“, рече тој.

Русија ја нападна Украина на 24 февруари за да спроведе, како што вели, „специјална воена операција“ за ослободување на Украина од националистите и заштита на заедниците што зборуваат руски.

Украина и нејзините сојузници ја опишуваат како неиспровоцирана војна на агресија.

Конфликтот, најголемиот напад врз европска земја од 1945 година, се претвори во војна на трошење, главно на југ и на исток, обележана со артилериско бомбардирање и воздушни напади.