Зеленски: Дефинитивно ќе победиме во оваа војна

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата земја „дефинитивно ќе ја добие оваа војна што Русија ја започна“, пренесува Ројтерс.

Loading...

Зборувајќи од непозната локација во Киев, Зеленски им кажа на делегатите на дијалогот Шангри-Ла во Сингапур дека неговата земја не може да извезе доволно жито поради руската блокада, додаде Ројтерс.

„Затоа светот ќе се соочи со акутна и тешка криза со храна и глад“, додаде Зеленски.

Војната во Украина влезе во 108-от.