ЗАТВОРОТ ВО КОЈ ЌЕ БИДЕ НАВАЛНИ: Никогаш построги услови за затворениците (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Пред неколку дена, како и обично, без никакви соопштенија до семејството и адвокатите, рускиот политички затвореник број еден Алексеј Навални беше пренесен од московскиот притвор Матроскаја Тишина во затворот во малиот град Покрово, на околу 100 километри источно од Москва.

Loading...

Сè уште нема официјална потврда за тоа, но руските медиуми се повикуваат на сигурни извори, а според законот, семејството мора да биде известено во рок од десет дена за затворот во кој се наоѓа Навални.

Медиумите јавуваат дека станува збор за затвор, односно (казнено поправна установа) КПУ бр. 2 (Поправна колонија бр. 2-ИК-2) во околината на градот Владимир, за која се вели дека е многу строга и затворениците се под постојана контрола на управата на затворот, без слободно време (можеби еден час на ден) и под можен психолошки притисок.

Имено, еден од познатите руски активисти за човекови права, Константин Котов, беше во тој затвор година и пол (беше ослободен на крајот на 2020 година) и тој го сподели своето искуство за престој во тој затвор со независни руски медиуми.

Константин Котов вели дека Навални најпрво ќе помине низ карантин и ќе се подготви за неговиот престој во тој затвор.

„Тој прво ќе ја научи презентацијата и се состои од јасно изразено име и презиме, датум на раѓање и време кога ќе биде во затвор. Станувањето е во 6, а светлата се гасат во 22 часот. Во работилница за кроење или столарија или при уредување на затворот Во текот на денот, затвореникот останува само повеќе од еден час на ден за свои потреби “, рече Котов.

Котов забележува дека тој никогаш не бил лично изложен на физичко насилство, но тоа го имале други затвореници.

Рускиот портал Медуза вели дека може да се добијат казни и опомени за најбанални прекршувања, како што се откопчани или паднати копчиња, и се обидува да потисне каков било отпор или приговор.

Loading...

Семејството може да комуницира со затвореникот преку писма, но не преку е-пошта.

Котов истакнува дека се чини дека сè го изолира и деиндивидуализира затвореникот, а тоа честопати потекнува од фактот дека на другите затвореници не им било дозволено да разговараат со него.

Затворот се состои од две двокатни згради со огромни простории со кревети на кат, а ИК-2 има околу 400 затвореници.

Адвокатката на Котов, Марија Еизмонт забележува дека ова е еден од ретките руски затвори каде што постапката за средба со притвореник е сложена и долга. Таа наведува дека ѝ биле потребни пет до шест часа да почека пред да се сретне со нејзиниот клиент.

Рускиот активист за човекови и граѓански права Руслан Вахапов вели дека од роднините на затворениците дознал дека многумина биле вознемирени од доаѓањето на Навалин во нивната „институција“, бидејќи сметаат дека веќе строгиот режим и надзор сега ќе бидат уште поригорозни поради неговите позиција и важност.

Да потсетиме, Навални беше осуден на 3,5 години условна казна затвор, но тој ќе помине уште две години и нешто повеќе од шест месеци во Покрово.

Руските медиуми шпекулираат дека во текот на овие две години може да го очекуваат повеќе тужби, што може да го зголеми само бројот на затворски години за моментално најголемиот политички непријател на Путин.

Руските тајни служби се обидоа да го отрујат Навални со нервен агенс, но тој преживеа. Кога се вратил од лекување во Германија, бил уапсен на аеродромот и затворен. Протести против неговото апсење беа одржани низ Русија во 125 градови, кои полицијата брутално ги растера, а илјадници луѓе добија прекршочни или затворски казни за учество во тие протести.

Loading...

Според некои аналитичари, режимот на Путин нема намера брзо да го ослободи Навални, а една можност, според кругови блиски до Кремљ, е намерата да биде протеран од земјата.

Според нив, тоа ќе го намали неговото политичко влијание и ќе го намали протестниот „елан“ што го загрижи раководството на Кремљ.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *