Затвореник запали ќелии во кумановскиот затвор

Сподели со своите пријатели

Група затвореници вчера го запалиле крилото за странци во кумановскиот затвор.

Loading...

– На 27.02.2020 во 16,45 часот во СВР- Куманово, командирот во затвор „К’шање“, пријавил пожар во крилото за странци каде била опожарена ќелија од страна на затвореници, велат од Министерството за внатрешни работи.

Од извршениот увид од увидна екипа од СВР Куманово било констатирано дека во затворот на вториот кат влезната врата од ќелија била отворена, а во истата имало опожарени душеци од кревети.

– Од извршениот разговор со вработените во затворот утврдено било дека пожарот бил предизвикан од затвореникот Н.Р. (34) од Косово, кој запалил два душеци, по што излегол надвор и ги скршил двете камери кои биле поставени во ходникот од крилото, додават од МВР.

Никола Ивановски


Leave a Reply