Затворен угостителски објект во Куманово, гости затекнати по дозволеното работно време

Сподели со своите пријатели

Угостителски објект од Куманово, вчера бил затворен, откако полицијата и пазарниот инспекторат регистрирале дека истиот работи по дозволеното работно време.

Loading...

– На 13.01.2021 во 19.05 часот, полициски службеници од СВР Куманово извршиле контрола во угостителски објект на улица „11-ти Ноември“ во Куманово, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово.

При контролата било констатирано дека објектот работи по дозволеното работно време за угостителски објекти, а во објектот биле затекнати девет лица – гости и сопственикот Ф.Р.(30) од Куманово.

Од страна на Државен пазарен инспекторат објектот бил затворен.

По целосно документирање на случајот, против сопственикот ќе биде поднесена кривична пријава по член 206 од Кривичниот законик – „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Никола Ивановски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *