Затвор за поранешниот претседател на Франција

Сподели со своите пријатели

Судот во Париз го прогласи поранешниот француски претседател Никола Саркози за виновен за корупција и трговија со влијание и го осуди на една година затвор и две години условна казна.

Loading...

66-годишниот политичар, кој беше претседател од 2007 до 2012 година, беше осуден за обид за незаконско добивање информации од висок судија во 2014 година во врска со процесот во кој бил вклучен.

Судот изјави дека Саркози ќе може да побара да ја издржува затворската казна дома, со електронска нараквица.

За време на десетдневното судење кон крајот на минатата година, поранешниот претседател ги негираше сите обвинувања во обвинението.

Обвинителството побара четири години затвор, од кои две беа условни, за Саркози и уште двајца сообвинети, поранешниот судија Гилберт Азиберт и поранешниот адвокат на Саркози, Тиери Херцог.

Саркози чека уште едно судење на крајот на овој месец со уште 13 лица поради обвиненија за незаконско финансирање на неговата претседателска кампања во 2012 година.

Тој не е единствениот претседател

Пред Саркози, чие судење се смета за преседан во Франција, друг поранешен претседател се соочи со судење по напуштањето на функцијата.

Loading...

На Жак Ширак му се судеше за проневера, но не за време на неговото претседателствување, но додека беше градоначалник на Париз.

Саркози го наследи Ширак на претседателската функција во 2007 година.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *