Застрашувачка снимка од хрватска граница: Мигрант без глава (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Германскиот новинар и хуманитарец Дирк Планерт на својот Фејсбук профил објави вознемирувачко видео на кое се гледа телото на обезглавен човек.

Тој вели дека телото е на мигрантот кој е застрелан во северозападниот дел на БиХ, недалеку од границата со Хрватска, за што властите во БиХ не го пријавиле.

Loading...

Планерт вели дека видеото потекнува од мигрантите на кои им помагаат со месеци во округот Уна-Санаа, во кој се сместени два нелегални кампови за мигранти.

– Оваа снимка ја направија вчера мигрантите. Според нив, тие го пронашле ова тело во реката Корана во близина на Казин, Босна и Херцеговина – напиша тој на Фејсбук објавата, на која се појави видео со вознемирувачка содржина.

Покажува гол човек кој е обезглавен, чие тело е во реката. Снимката е направена одблизу.

Германски хуманитарец тврди дека е веројатно мигрант.

– Човекот очигледно се обидел или веќе успеал да влезе во ЕУ. Зошто тој не носи облека сè уште не е познато. И сè друго. Полицијата треба да го испита ова “, напиша Планерт.

Досега, властите не ја објавија снимката и нема официјална потврда дека тоа е навистина тело на мигрант пронајден во БиХ.

СНИМКАТА Е ВОЗНЕМИРУВАЧКА и можете да ја погледнете ТУКА.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *