23.02.2019 12:01

ЗАПОЗНАЈТЕ ГО ГЕНИЈАЛЕЦОТ: Има 8 години, а студира на три факултети (ВИДЕО)

Facebook Twitter Google+

Со неполни осум години Лоран Симон станал студент на три престижни универзитети во Холандија, белгија и Германија и ја доби титулата најпаметно момче во Европа.

Навидум типичен осумгодипник, но има коефициент на интелигенција 145, а пред да стане „најмлад студент во историјата“, основното училиште го завршил за само две години.

Loading...

Симон, како што пренесуваат медиумите, запишал основно училиште на четиригодишна возраст.

Пред самото тргнување на факултет, Симон, чиј татко е Белгиец, а мајка Холанѓанка, за белгиската радио станица RTBF рекол дека омилен предмет му е математика.

Тој тогаш рекол дека размислува да стане хирург и астронаут, но дека размислува и за информатичката технологија.

Таткото на момчето рекол дека неговиот син, кога бил помал, имал проблеми да се игра со останатите деца, како и дека никогаш особено не го интересирале играчките, пренесува ВВС.

Nog maar 8 en al diploma middelbaar op zak: "Als hij maar gelukkig is"

Laurent Simons is 8 jaar en heeft zijn diploma middelbaar al op zak🤯Hij heeft zijn zes jaar middelbaar onderwijs op anderhalf jaar afgelegd.

Публикувахте от VRT NWS в Сряда, 27 юни 2018 г.

© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments