Западот се плаши од руското нуклеарно оружје, а тоа го предизвикува Путин

Сподели со своите пријатели

Во последните недели, рускиот претседател Владимир Путин и Кремљ постојано му се закануваа на Западот дека се подготвени да употребат нуклеарно оружје во војна со Украина, што предизвика загриженост на Запад за ескалација што може да има глобални последици.

Loading...

Сепак, експертот за надворешна политика Иан Бонд, од Центарот за европски реформи, вели дека Западот мора да престане да се плаши и да звучи.

„Украина веќе нападна руска територија, ништо посебно не се случи“

„Путин не провоцира ништо како слабост, така што колку повеќе Западот вели „се плашиме дека Русија може да користи нуклеарно оружје“, толку е поголема веројатноста дека Путин ќе продолжи да се заканува дека ќе користи нуклеарно оружје – а можеби дури и користи едно или две за да покаже дека го прави тоа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кадиров му одговори на папата: Tој е жртва на пропаганда

„Тој навистина мисли“, изјави Бонд за подкастот на Doomday Watch.

Бонд вели дека пораката до Русија, која може да се испрати преку приватни канали, треба да биде:

„Ве молам разберете дека ако извршите нуклеарен напад, ќе ги земеме предвид ракавиците да ги извадиме“.

Иако вели дека никој не може да биде апсолутно сигурен дека Русија нема да користи нуклеарно оружје, тој вели дека врз основа на она што досега го видовме, Путин нема да оди по тој пат.

„Не само што Русите не одговорија на некој посебен начин на нападите на Крим, туку дури и на апсолутно неспорна територија, во регионот на Белгород, каде што нападнаа и Украинците, Русите на тоа не одговорија на особено поинаков начин. Треба да престанеме да се плашиме. Не верувам дека Русите, ако Украинците ги истераат, ќе тргнат по нуклеарната рута“, рече тој.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дали руските напади врз украинската електрична мрежа се воено злосторство?

„Испраќањето луѓе со ‘рѓосани пиштоли нема да ги постигне целите“

Бонд зборуваше и за проблемот со работната сила со кој се соочуваат Русите, без оглед на делумната мобилизација.

„Само испраќањето на многу луѓе со ‘рѓосани пиштоли во битка нема да ги постигне своите цели. Наводно има чекори за да се натера руската одбранбена индустрија да го зголеми производството, но во последните 30 години руското Министерство за одбрана стана доста зависно од странски компоненти, странска машинерија“, рече тој.

„Нема да му биде лесно на Путин да го зголеми производството на опрема. Тој ќе вади од складиштето постара и постара опрема за која треба подолго и подолго да се доведе во каква било употреблива состојба и која нема да може да одговори на помодерната оружје што НАТО и го доставува на Украина“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Дали Кина ќе испрати оружје на Русија?

Прашањето тогаш, вели Бонд, станува: Дали Путин може да добие оружје од друга земја?

Познато е дека Русија набавува беспилотни летала од Иран. Бонд вели дека тие веќе биле искористени за уништување објекти во Одеса, но се сомнева дека нивната употреба може значително да влијае на текот на војната.

„Дали Кинезите ќе влезат? Досега тие не сакаа директно да се вклучат во овој конфликт“, вели тој.

„Не гледам дека оваа мобилизација може да го промени текот на војната. 100.000 мажи во мелница за месо? Не, мислам дека нема“, рече Бонд.

 

Loading...