„Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“

Сподели со своите пријатели

Западот конечно во последните недели сфати дека Украина не може да ја добие војната, но сега полека влегува во состојба на паника.

Loading...

„Тие не знаат што да прават сега. Лудите идеи како што се удари длабоко во Русија или испраќање западни трупи во Украина укажуваат на очајот на Западот“, вели британскиот аналитичар Александар Меркурис.

„Очајните потези се одговор на она што се случува на бојното поле. И ова ми се чини дека е главната работа што треба да се разбере. Сетете се на истото време минатата година: има голем оптимизам, Украинците се подготвуваат да ја започнат својата голема офанзива во летото 2023 година. Се очекуваше дека Русите и да не бидат целосно поразени, барем донекаде ќе бидат поразени. Претпоставувавме и се надевавме дека до оваа година Западот ќе ги диктира своите услови“, се сеќава Меркурис.

Меѓутоа, се случи нешто сосема друго. Украинската офанзива всушност целосно пропадна и Русите победија.

„Постои извесна неподготвеност да се прифати фактот дека офанзивата не успеа сама по себе, туку дека Украинците беа поразени. Русите ја прекинаа офанзивата. Украинците претрпеа огромни загуби, а беше уништена и опремата што западот ѝ ја достави на Украина. После сето тоа почнаа смирувачки да велат: „Види, сега ќе биде ќорсокак“. Но, немаше ќорсокак“, истакнува британскиот аналитичар.

Конечно, во последните неколку недели, конечно беше откриено дека Русите ќе победат во оваа војна.

Тие се побројни од Западот со артилериски гранати, беспилотни летала, тенкови, секој вооружен систем што може да се замисли што оперира во Украина, а Ф-16 нема да имаат вредност на бојното поле, ќе пристигнат премногу доцна, ќе бидат премалку и оние што ќе пристигнат брзо ќе биде соборен од Русите.

Дополнително, се увиде дека и ракетите за противвоздушна одбрана со кои располага Украина се при крај и нема што да ги замени.

Loading...

„Мислам дека она што дополнително придонесе за прифаќање на ситуацијата и сознанието дека сè ќе се случи многу побрзо отколку што се плашевме и очекувавме е падот на Авдеевка во средината на февруари – најсилната укрепена позиција што ја имаа Украинците по целата линија на фронтот.“

Оттогаш, поминаа неколку недели, за време на кои луѓето брзаат наоколу, прашувајќи се што да прават: некој зборуваше за снабдување на Украина со германски ракети Таурус, некој зборуваше за удар на мостот на Крим или длабоко во Русија, велат тие, ова треба да го исплаши Путин и да ги принудат Русите да се договорат…

Некој излезе со уште поочајни идеи: на пример, Макрон, кој почна да зборува за испраќање француски војници во Украина за да се борат против Русите.

Севкупно, мислам дека во последните две недели на Запад ненадејно се сфати дека ништо од ова нема да помогне.

Ракетите Таурус нема да сменат ништо. Ф-16 нема да помогне. Воведувањето војници во Украина ќе испадне катастрофа – Русите ќе ги уништат, а европската јавност нема да го прифати тоа.

САД не се подготвени да започнат Трета светска војна за доброто на Украина. Така одеднаш, низ Европа, како и во Соединетите Американски Држави, се појави општа свест дека Украина се распаѓа и дека ништо не може да се направи за да се сврти ситуацијата.

Сега дури и луѓе како Иан Мартин почнуваат да зборуваат за сценарија каде Киев ќе падне во јули.

Тие почнуваат да ја префрлаат вината еден на друг: сега се обвинуваат републиканците што никогаш не го одобриле присвојувањето од 61 милијарда долари.

Loading...

Така, денес гледаме меѓусебни поплаки и обиди да се префрли вината на некој друг.

Но, ништо од ова не го менува фактот дека Западот одеднаш сфати дека сè на што смета – економскиот колапс на Русија, нејзиниот пораз на бојното поле, Украинците кои ги водат Русите во ќорсокак – ништо од ова нема да се случи.

Сите се исплашени и во паника – не знаат што да прават сега, вели Александар Меркурис.