Захарова: Русија адекватно ќе реагира на литванската блокада

Сподели со своите пријатели

Русија смета дека Литванија се однесува агресивно и ја загрозува сферата на безбедноста на храната со ограничувањата за транзит на стоки во регионот на Калининград и тие провокации ќе ја принудат Москва да реагира соодветно, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров.

Loading...

Таа денеска за време на директниот пренос на ТВ каналот „Соловјев лајв“ нагласи дека не се доведени во прашање само испораките од Русија на териториите на земјите од ЕУ, туку и транзитните испораки низ териториите на Европската унија, до пристаништата кои опслужуваат различни делови на светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ММФ обезбеди нов заем од пет милијарди долари за Украина

„Со други зборови, државата на колективниот Запад, земја-членка на НАТО, земја членка на сите евроатлантски интеграции, во моментов дополнително ги комплицира работите бидејќи оваа заедница ја обвинува нашата држава, која нема никаква врска со проблемите со безбедноста на храната“ изјави Захарова.

Таа оцени дека Литванија со забраната за транзит на стока со железница до Калининградската област покажува агресивно однесување, пренесува Танјуг.

„Тие се однесуваат агресивно, ја преминаа границата, дури и ги надминаа рамките на однесување предвидени со меѓународното право. Тие се однесуваат агресивно и непријателски“, рече Захарова.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Медведев: Несреќи може да се случат и во европските нуклеарни централи

Таа исто така нагласи дека во Вилнус мора да ја разберете сериозноста на последиците од забраната за транзит на стока во регионот Калининград.

Гувернерот на Калининградската област, Антон Алиханов, претходно извести дека литванските власти ги информирале железничките власти во регионот за забраната за транзит на голем број стоки што спаѓаат под санкциите на ЕУ преку нивна територија од 18 јуни.