Захарова: Америка е доследна – ги издава своите сојузници без да трепне

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, реагираше на изјавите на Белата куќа за желбата на украинскиот претседател Володимир Зеленски да се бори самостојно, наведувајќи дека Вашингтон не ни трепнува додека ги изневерува своите сојузници во однос на поддршката.

Loading...

„Морате да им дадете заслуга за поддршката на вашите сојузници, Соединетите Американски Држави се доследни до последниот детаљ – изневеруваат без око да им трепне“, напиша таа на социјалните мрежи и праша зошто украинскиот лидер бара помош од НАТО во таквите случај.

Таа со потсмев изјави дека Кирби заборавил да спомне дека Зеленски сакал сам да војува со нуклеарна земја уште од градинка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Русија ги повикува земјите од Блискиот Исток на воздржаност

На овој начин Захарова ја коментираше изјавата на Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во Советот за национална безбедност на Белата куќа, дека Зеленски никогаш не побарал да бидат испратени американски војници во Украина. Според него, украинскиот претседател бара само да му бидат доставени средства.

Коментирајќи ја можноста за испраќање војници на НАТО во Украина, францускиот лидер Емануел Макрон не ја исклучи можноста за таков развој на настаните.

Подоцна, генералниот секретар на алијансата Јенс Столтенберг изјави дека блокот нема такви планови. Истото го изјавија во САД, Германија, Финска, Чешка, Полска и Шведска, пренесува Спутник.