Заев: Од април ќе ја водам новата Влада на Македонија (видео)

Сподели со своите пријатели

Изборот на двајцата министри и тројца заменици од редовите на СДСМ во текот на вчерашниот ден, за Зоран Заев не значи и коалицирање со Владата предводена од Никола Груевски, туку е дел од Договорот од Пржино, изјави Заев на прес конференција одржана пред Собранието на РМ.

Loading...

Ова не е коалција со ВМРО ДПМНЕ. Ова е практицирање на договор кој што после неколку месеци е ставен на хартија и негово реализирање, потенцираше Заев.

Претседателот на опозицијата за новинарите изјави дека тој од април нема да биде градоначалник на Струмица, затоа што ќе биде новиот премиер на Република Македонија.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.