За што се може да се користи брашното надвор од кујната?

Сподели со своите пријатели

Освен за подготовка на леб и колачи, брашното може да се користи и за згуснување на кремасти сосови и чорби. Корисно е секогаш да ја имате при рака оваа храна, не само за готвење, туку и затоа што, меѓу другото, може да помогне и при чистење.

Loading...

Ако, на пример, добиете врели маснотии, како што е маслото, брашното може да ја спаси ситуацијата. Ќе ги впие мастите, па полесно ќе ги собирате. Сепак, никогаш не правете го тоа со раце, туку користете крпа, бидејќи постои можност салото да е уште жешко. Овој метод работи само додека маснотијата не се исуши.

 

 

За “суво” миење на коса

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет

Брашното може да се користи и за „суво“ миење на косата. Нанесете просеано брашно на коренот на косата со мека четка за шминка. Оставете да отстои 30 минути, а потоа протресете или исчешлајте.

Ова најдобро се прави во када за да не се направи неред во бањата. Брашното ќе го впие вишокот масло од косата и ќе изгледа многу посвежо.

Loading...

Поткожен улкус

За побрзо да се ослободите од поткожните улкуси, измешајте малку брашно со мед. Покријте со фластер и оставете да делува преку ноќ. Исплакнете наутро и чирот треба да биде значително помал благодарение на благотворното дејство на медот и брашното, што ќе го исуши бидејќи ги отстранува маснотиите.

 

 

Зреење авокадо

Ако имате авокадо кое сè уште не созрело, можете да користите брашно за да го забрзате процесот. Во хартиена кеса ставете го авокадото, покријте го со брашно и оставете го околу 24 часа. Тогаш авокадото треба да биде подготвено за јадење.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет

Наместо пластелин

Loading...

Брашното не е само практично – може да биде и забавно! Користете брашно и малку бебешко масло за да направите „тесто“ за обликување како пластелин. Измешајте осум чаши брашно со шолја бебешко масло. Ќе се чувствува како мешавина од брашно, но можете да го обликувате во каква форма сакате.

 

 

Домашен лепак

Во истиот сооднос измешајте ги брашното и водата и измешајте додека не се изедначи. Смесата треба да биде како за палачинки. Истурете го во тенџере и загрејте го на средна температура. Мешајте постојано додека не зоврие, па тргнете го од оган да се излади. Чувајте го овој домашен лепак во херметички сад и нанесете го со четка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет

Дава сјај

Откако ќе го исчистите апаратот од нерѓосувачки челик, можете да употребите малку брашно за да го полирате. Само посипете малку брашно на чиста сува крпа и полирајте ги апаратите, кои потоа ќе блеснат.

Loading...

 

 

Чисти бакарни предмети

Измешајте ги брашното и солта во еднакви размери со доволно оцет за да формирате паста. Нанесете ја пастата на месинг или бакарна површина и оставете ја да отстои додека не се исуши. Исплакнете го предметот со топла вода и ќе биде чист и сјаен, објави порталот „Кликс“.