За прв пат, едно видео на Јутуб е прегледано повеќе од 10 милијарди пати (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Едно од видеата чија популарност на Јутјуб експлодира за време на пандемијата е Baby Shark. Бидејќи многу деца поминуваа повеќе време во своите домови наместо на отворено и во паркови поради заклучувањето, тие поминаа добар дел од тоа време на мобилни уреди и Јутјуб гледајќи видеа како Baby Shark.

Loading...

На крајот на 2020 година, ова видео стана најпопуларното видео на Јутујуб со повеќе од 7 милијарди прегледи, а 15 месеци подоцна, тој број на прегледи скокна за речиси 3 милијарди.

Така, верзијата на Baby Shark објавена на каналот Pinkfong стана првото видео што е прегледано на Јутјуб дури 10 милијарди пати.

Беа потребни помалку од шест години за да се постигне овој историски успех – песната е поставен на Јутјуб во средината на 2016 година и до крајот на 2018 година веќе беше прегледан повеќе од 2 милијарди пати, а во следните две години бројот на прегледи скокна за уште 5 милијарди.

 

 

Иако е јасно зошто оваа песна и видео се популарни кај младите (иако тие можат да бидат доста досадни за родителите кои „мора“ да ги слушаат секојдневно и повеќе пати по ред), дури од Пинкфонг признале дека никогаш не очекувале популарноста на нивното видео да расте толку многу.

Loading...

Интересно, на листата на 10-те најпопуларни видеа на Јутјуб доминираат видеа наменети за деца, а покрај Baby Shark, на оваа листа има уште пет детски видеа.

Што се однесува до другите популарни видеа, топ 10 вклучува музички спотови, така што Despacito е на второ место со 7,7 милијарди прегледи, а во топ 5 се и Shape of You на Sheeran и See You Again Wiz Khalifa.