За прв пат досега е снимено младенче на голема бела ајкула (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Големата бела ајкула е меѓу највпечатливите морски предатори, но витален дел од нивниот живот никогаш порано, до сега, не бил снимен.

Loading...

Се верува дека младенче од голема бела ајкула се родило за прв пат веднаш по нејзиното раѓање, според вестите на CBS.

Со години, фотографот и видеограф на диви животни, Карлос Гауна, поминува часови фотографирајќи ајкули, обидувајќи се да го проучува тајниот живот на ајкулите.

„Сакав да раскажам приказна за тоа што прават ајкулите кога не ги гледаме, кога не ги допираме. Сум видел ајкули како прават некои навистина луди работи кои немаат објаснување. Никогаш не знаеш што може да видиш.“

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американските сили уништија дронови и противбродски ракети на Хутите

На 9 јули минатата година тој поминал три часа гледајќи ајкули околу Санта Барбара.

Потоа забележал собир на многу големи ајкули.

„Или тоа е храна или размножување, нешто слично. Тие доаѓаат овде со причина“, вели тој.

Навиките околу раѓањето на младенчињата се главно непознати за научната заедница.

Loading...

Ајкулите ги носат своите младенчиња повеќе од една година, а женките можат да носат од две до десет млади.

Тие се ововивипари, што значи дека јајце клетките со ембриони лежат внатре во телото, а подоцна тие доаѓаат во светот преку породувањето целосно развиени.

Гауна се сомневал дека некои ајкули се породиле во областа, но дека научниците му рекле дека големите белци ќе раѓаат само во длабока вода.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов Зеланд го повлекува законот за забрана на цигари

Со помош на дрон, тој снимил „голема, голема ајкула кога нурнала на околу 300 метри од брегот“.

„Само неколку моменти подоцна, ова малечко излегува токму од тоа место“, рече тој, наведувајќи дека на почетокот мислел дека белото животно долго три метри е албино.

„Таа беше мала, особено во споредба со другите ајкули“, раскажува тој.

Го пуштил видеото и забележал како лушпите излегуваат од малата ајкула додека пливала.

Некои научници мислеа дека се работи за ајкула со проблем со кожата, но Гауна е убеден дека е младенче затоа што големите белци произведуваат „секрет богат со липиди за да го нахранат ембрионот“ познат како млеко на матката, кое се произведува во внатрешноста на ѕидот на матката.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет