ЗА ПРИМЕР НА СИТЕ! Дејвид Бекам им помага на студентите во неповолна ситуација: Се придружил во кампањата за да им овозможите на студентите компјутери! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Десетици познати лица се приклучуваат на поддршката на неповолните студенти во учењето од далечина. Еден од нив е успешниот фудбалер Дејвид Бекам, кој одлучи да се приклучи на кампањата за обезбедување компјутери за деца кои останаа дома поради пандемијата и мора да продолжат со учењето на далечина.

Loading...

Директорите на училиштата, синдикатите на наставниците и британските европратеници изразија загриженост дека учениците од семејства со ниски примања заостануваат во учењето затоа што немаат опрема за да го следат учењето на далечина. Во Велика Британија училиштата се затворени и повеќето ученици учат од дома. Сепак, не секој може да си дозволи компјутери или таблети, кои се суштински дел од учењето на далечина.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by David Beckham (@davidbeckham)

Според студија објавена претходно оваа недела, една третина од неповолните ученици немале пристап до материјалите потребни за учење за време на нивното школување во 2020 година. Поранешниот англиски капитен на фудбалот Сер Јан Мекелен и актерката Ема Томпсон се меѓу познатите имиња кои го поддржуваат напорот да се внесат што повеќе лаптопи во рацете на студентите кои имаат потешкотии во пристапот до технологијата.

Добротворната организација „Мејл форс“, првично основана за да обезбеди повеќе заштитна опрема за медицинскиот персонал, сега собира пари и работи со водечки компании за да се затвори дигиталниот јаз преку својата кампања „Компјутери за деца“. Организацијата, која беше лансирана дури на крајот на јануари, веќе успеа да собере 10,6 милиони фунти готовина, а исто така доби и неколку компјутери од големи компании.

Легендата на Манчестер Јунајтед, Дејвид Бекам, бара помош заедно со други познати личности во видеото за кампањата, како актерот Стивен Фрај или комичарот Дејвид Вилијамс.

Loading...

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by David Beckham (@davidbeckham)

„Милиони британски деца сега се во неволја и треба да постапиме“, рече Бекам и додаде дека лаптопите помагаат учениците да не се изолираат од своите пријатели и наставници.

Министерството за образование објави дека приближно 365.000 лаптопи веќе се испратени во училиштата од 4 јануари, кога часовите се префрлија на мрежниот систем. Напорите за обезбедување подобар пристап до компјутерите беа поддржани и од трите најголеми британски синдикати на наставници. „Пандемијата ја истакна суровата реалност што покажува дека постои многу сериозна дигитална поделба меѓу богати и сиромашни“, рече Џоф Бартон, генерален секретар на Здружението на водачи на училишта и факултети.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *