За квалитетен и полесен сон: Четири чаеви кои ќе ви помогнат полесно да заспиете

Сподели со своите пријатели

За да може нашето тело да биде одморено и здраво, потребно е да спиеме.

Loading...

И, сонот да биде квалитетен.

За жал, многу луѓе страдаат од нарушувања на спиењето.

Пред да одлучите да го решите овој проблем со лекови, обидете се на природен начин.

Овие четири чаеви би можеле да ви помогнат во тоа.

 

 

Loading...

Чај од камилица

Овој чај во голема мера може да го подобри спиењето. Анксиозноста е главна причина за нарушувања на спиењето, а истражувањата покажуваат дека чајот од камилица помага. Всушност, неколку студии ја поврзаа камилицата со намалувањето на нивото на анксиозност, а едно клиничко испитување покажа дека квалитетот на спиењето се подобрува кога постарите испитаници консумираат камилица, изјави диетичарот Лејси Нго.

Чај од валеријана

Коренот од валеријана, кој често се користи како природно средство за спиење во форма на капсули, е исто така многу корисен ако се консумира како чај, велат експертите. Со векови се користи во традиционалната медицина за решавање на проблеми со спиењето и релаксација. Содржи антиоксиданси кои можат да имаат седативни својства.

 

 

Чај од пасифлора

Loading...

Ако барате вкусен начин да го завршите денот, испијте една чаша чај од пасифлора. Како и многу други билки што се користат за спиење и анксиозност, пасифлора има ефект врз централниот нервен систем и се покажа дека го намалува времето што е потребно за да заспиете. Исто така се верува дека помага при симптоми на менопауза, велат експертите.

Чај од куркума

Куркумата не е само вкусен додаток на вашата омилена супа – туку се прави и одличен чај кој го подобрува спиењето, велат експертите. Чајот од куркума исто така може да има смирувачки ефект. Исто така, може да помогне во подобрување на здравјето на зглобовите и гастроинтестиналните проблеми – објаснува нутриционистката Триста Бест.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *