За 9 месеци изгубил 76 килограми: „Поради мојата тежина, не можев да си играм со мојот син“ (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Тим Кершоу (29) од Англија имал 168 килограми. Во март минатата година тој решил да ослабне поради семејството. Во период од 9 месеци изгубил дури 76 килограми, благодарение на здравата исхрана и вежбањето на велосипед за вежбање.

Loading...

Секоја вечер кога се враќал од работа, Том се чувствувал прилично истоштено, а вистинската причина била неговата прекумерна тежина. Минатата година, за време на карантин, тој одлучил да ослабне затоа што тогаш имал најмногу време да си посвети на себе.

 

 

– Работам во ресторан за брза храна и при првото заклучување, кога сè беше затворено, ја донесов таа одлука. Еден ден одев со моето семејство, дојдовме до скалите, и и реков на сопругата дека сакам да се искачам трчајќи, така започна сè – се сеќава Тим.

Тој најмногу сакал да ослабе поради синот Абел и сопругата Ребека, која во тоа време го носела нивното второ дете.

– Моето семејство најмногу ме охрабруваше. Мојата сопруга во тоа време беше бремена, а јас сакав да изгледам убаво на фотографиите кога ќе се роди бебето – додаде Тим.

Loading...

Поради својата тежина, тој не можел да си игра со својот син, тој секогаш бил уморен. Неговата сопруга првично сметала дека сето тоа е глупо, но подоцна сфатила колку е посветен и дека постигнува резултати. Најголема заслуга за губењето килограми на Тим има здравата исхрана и вежбањето на неподвижен велосипед.

 

 

– Изгубив околу 12 килограми првиот месец, но потоа почнав да губам околу 3 килограми на секои две недели. Беше многу тешко и драматично – рече тој и додаде дека неговиот татко, кој не го видел долго време поради пандемијата, не го препознал.

Тим сега живее здрав начин на живот и одржува велосипедски маратон за да собере пари за добротворна организација која обезбедува сместување на семејствата додека нивните болни деца се во болница.

Тој исто така верува дека неговата приказна може да ги инспирира другите кои сакаат да ги променат своите животи и дека прекумерната тежина не е „доживотна казна“, пишува Дејли Меил.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *