X (Твитер): Корисниците ќе треба да платат за да отворат профил

Сподели со своите пријатели

Профитот е крајната цел на сè, па затоа секој размислува за начини како да заработи повеќе.

Loading...

Така, новите корисници на поранешниот Твитер (секашен Икс) ќе треба да плаќаат мали парични надоместоци за да си отворат профили и да добијат можност за објавување, споделување и лајк.

Оваа вест не е нова, барем не за корисниците во Нов Зеланд и Филипините.

 

 

Таму веќе извесно време од новите корисници на X платформата се бара да платат по еден долар за да можат да споделуваат содржина на оваа мрежа.

Од компанијата велат дека не станува збор за зголемување на приходите, туку за кампањата Not a Bot, која треба да ги елиминира ботови и спам содржини.

Loading...

Дојде време оваа практика да се шири во целиот свет.

Од новите корисници се очекува да плаќаат мала годишна претплата за да докажат дека не се ботови.

Веста ја потврди и Илон Маск – на својот X профил напиша дека плаќањето е неизбежно, бидејќи има се повеќе ботови, а оние со вештачка интелигенција и бот фарми лесно ги надминуваат претходните тестови кои потврдуваат дека некој не е бот“.

 

 

Се чини дека ерата на препознавање на семафорите на фотографии заврши.