Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека очекува за три до четири месеци да се дојде до најлошата ситуација во светот од Втората светска војна, пренесува РТС.

Loading...

Зборувајќи за геополитичката ситуација во светот, Вучиќ рече дека има многу жаришта, а големите сили на тоа гледаат по принципот „добро е додека се случува на друго место“.

„Добро е се додека тоа се случува на друго место, така мислат тие. Долгорочно не гледам решение бидејќи работите се менуваат, некои се спротивставуваат на тие промени“, изјави Вучиќ за РТС.

Тој додаде дека има бројни прекршувања на меѓународните договори, само што некои биле многу прецизни во идентификувањето и посочувањето на оние што ја прекршиле Повелбата на ОН сега и не им било баш гајле што ја прекршиле кога ни го направиле тоа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

„Кој е посилен – угнетува“

„Но, што да се прави, тоа лицемерие е игра на меѓународната политика, кој е посилен – угнетува, и тоа е тоа. Тоа е основниот принцип на меѓународната политика, затоа ги оставаме сите нивни муабети за меѓународното право. Ние малите мораме држете се до меѓународните права затоа што тоа е единственото нешто на кое можеме да се држиме, а овие големите ќе се борат и ќе се борат, а тоа ќе станува се посилно и полошо“, заклучи Вучиќ.

Пред речиси две години, на 15 мај 2022 година, Вучиќ ја предвиде најлошата зима во последните 70 години, поточно од крајот на Втората светска војна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

Причината за тие мрачни прогнози беше почетокот на војната во Украина и претстојната енергетска криза.

Еден месец подоцна, по средбата со патријархот Порфирик, тој рече дека „огромни и темни облаци се надвиснати над нивната земја“, и дека по летото доаѓа можеби најтешкиот период од 1944 година до денес.

Loading...

Веќе на 15 септември истата година, Вучиќ предвиде дека Европа и Србија во следните шест месеци ги очекува најтешкиот период од 1945 година.

„Следните шест, нешто повеќе од шест и пол месеци ќе бидат најтешките за Европа по Втората светска војна во целина. За нас можеби не најтешките, но ќе биде една од најтешките години за граѓаните на Србија од 1945 година. Не сум смирен, но верувам дека ќе можам повеќе да зборувам за тоа кога ќе се вратам од Њујорк. Не очекуваат напорни денови“, најави Вучиќ за време на вонредната седница на Собранието на која се разговараше за Косово.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство