Вучиќ: Пријателот се познава во неволја, нема да воведуваме санкции кон Русија

Сподели со своите пријатели

Имаме намера да водиме независна политика и нема да се приклучиме на антируските санкции и покрај колосалниот притисок од Западот, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за ТАСС.

Loading...

„Кога започна конфликтот во Украина, реков дека не знам како ќе се развиваат настаните. И тогаш на државно ниво решивме да го осудиме конфликтот, како и сите други, но рековме дека нашиот став е да не воведуваме санкции кон Русија. Реков тогаш затоа што и самите знаеме како е кога ви се воведуваат санкции. Рускиот народ е пријателски настроен кон нас и би било неправедно да го сториме тоа“, рече Вучиќ.

Претседателот на Србија додаде дека поминале точно две години од почетокот на Специјалната воена операција, а Србија е единствената земја во Европа која нема воведено никакви санкции.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вагнер се враќа од Африка за напад на Харков

„Но, им кажав на Србите дека тоа не можам да го гарантирам бидејќи не знаев каков ќе биде притисокот во иднина. Не сакав да бидам херој еден, два или три дена, а потоа да го сменам мојот став. Но, она што го велам е: не знам, а кога велам не знам, тогаш мојот збор е повреден од нечие цврсто ветување“, рече Вучиќ.

Пријател се познава во неволја

Претседателот на Србија, одговарајќи на прашањето за природата на пријателството и братството на рускиот и српскиот народ, како пример ја наведе поговорката „Пријателот се познава во неволја“.

„Кај нас, како претседател, секогаш морам да имам рационален и прагматичен пристап, но човечкото достоинство и човечката природа најдобро се ценат во тешки времиња. На српски и руски, како и на сите англосаксонски, германски јазици, таму е поговорка која вели дека вистинскиот пријател се познава во неволја. Лесно е да се биде пријател во лесни моменти. Да останеш пријател, да останеш искрен кога е тешко, во такви моменти го покажуваш своето вистинско лице“, рече Вучиќ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Силно невреме погоди делови од Хрватска

Вучиќ истакна дека смета дека Србија како мала земја е повеќе од фер кон руската држава и рускиот народ.

Loading...

Како што додаде, Русија има многу пријатели во европските земји и сите воведоа санкции кон Русија.

„Некој ќе ви каже дека се воведени од централната власт и дека се против тоа, некој ќе рече дека воведовме санкции, но ви помагаме во други работи. Единствена земја што не воведе санкции е малата Србија“, Вучиќ и додаде дека на секој настан на меѓународно ниво каде што е присутен српскиот лидер „главна тема санкциите против Русија“.

Вучиќ додаде дека неговиот одговор ќе продолжи да биде дека ќе се труди што подолго да ја брани позицијата на Србија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Колку руски војници загинале од почетокот на војната во Украина?

„Ние не се удираме во гради или нешто слично, но како што гледате мојот одговор ќе продолжи да биде дека ќе се трудиме да ја браниме нашата позиција што е можно подолго. Тоа успеавме да го направиме веќе две години. Дали ќе продолжиме да го направам тоа, не знам, но се надевам дека е така“, истакна тој.