Втор ден кампања за локалните избори, партиите на митинзи и средби со граѓани

Сподели со своите пријатели

Партиите, коалициите и независните кандидати кои учествуваат на локалните избори што треба да се одржат на 15 октомври годинава, денеска, на вториот ден од 20-дневната изборна кампања ќе одржат митинзи и средби со граѓани низ повеќе градови и населени места.

Коалицијата „Живот во Македонија“ предводена од СДСМ вечерва централен митинг ќе одржи во Гевгелија. Претходно митинзи ќе одржи и во Дојран, Валандово и Богданци.

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ има закажано митинзи во Виница и Кочани, а претходно ќе ги посети населените места Чешиново – Облешево и Зрновци.

Според агендата, Демократската унија за интеграција вечерва ќе одржи митинзи во Пласница, Дебреште и во Црнилиште.

ДПА пак митинг ќе одржи во Житоше, општина Долнени.

Од Алијансата за Албанците (НДП – УНИТЕТИ) за денеска најавија дека ќе отворat изборен штаб во село Чајле, гостиварско, во присуство на кандидатот за градоначалник на Гостивар, Шпат Исеини.

Кампањата за првиот изборен круг завршува на 13 октомври во 24 часот.

Шестите локални избори во Македонија се закажани за 15 октомври, а ќе се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје.

Вториот круг од изборите е закажан две недели подоцна, на 29 октомври. Изборната кампања за вториот круг завршува на 27 октомври во 24 часот. 

Извор: МИА

Loading...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.