ВРТОГЛАВИ ЦЕНИ: Ова се најскапите домови во историјата на познатите (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Богатите и славните имаат луксуз да ги поминуваат деновите и ноќите во домови кои повеќе личат на замоци, а понекогаш и се, во најексклузивните и најпосакуваните населби во земјата и светот.

Loading...

Тие трошат милиони долари за да живеат како кралски семејство во замоци со погодности што може да ги засрамат и кралствата.

Еве еден поглед на некои од најскапите домови на славните во историјата.

Елвис Присли: 937.000 долари

 

 

Иако овие 937.000 американски долари не изгледаат толку многу за славните и богатите овие денови (ќе ви купи само нешто повеќе од половина од куќата со просечна вредност во Сан Франциско), невозможно е да се напише за славните куќи без да се спомене Грејсленд.

Loading...

Во 1957 година, 22-годишна ѕвезда во подем Елвис Присли за 102.500 долари го купи она што сега е веројатно најпознатата куќа во Америка – што е еквивалентно на тие 937.000 американски долари денес.

Замокот, сега Национална историска одредница, се наоѓа на 14 хектари и може да се пофали со пет ката. Со исклучок на Белата куќа, тоа е најпосетуваниот дом во Америка.

Крис Џенер: 15 милиони долари

 

 

„Матријархот“ на кланот Џенер-Кардашијан, Крис Џенер го продаде својот дом во Калабасас за 15 милиони долари, што е за 5 милиони долари повеќе од она што го купила пред три години.

Шест спални, осум бањи во домот кој е веднаш спроти улицата од палатата на нејзината ќерка Ким Кардашијан-Вест.

Loading...

Мајкл Џордан: 17,3 милиони долари

 

 

Една од многуте палати на Мајкл Џордан е на исклучително ексклузивниот остров Јупитер, Флорида. Купена за 14,7 милиони долари во 2010 година (што би била еквивалентна на 17,3 милиони американски долари денес), таа била најскапата куќа без вода во регионот на Палм Бич кога била купена.

Само на вториот кат има шест спални соби, и вкупно 11. Како и да е, вистинската поента е, се разбира, нејзината локација во високо селективниот Клуб „Мечки“, врвна заедница за голф дизајнирана од Џек Никлаус.

Леброн Џејмс: 23 милиони долари

 

Loading...

 

Кога покојниот крал Џејмс потпиша со Лејкерс во 2018 година, му требаше куќа во Лос Анџелес. Тој се одлучи за замок од 23 милиони долари во шик и богатата населба Брентвуд со осум спални соби и 11 бањи.

Ултрамодерната палата може да се пофали со карактеристики како природни француски дабови подови направени од од Шпанија.

Тука е и терасата на покривот, главната спална соба со приватно патио, салон за цигари и визба за вино. Иако има полна теретана, изненадувачки, домот не вклучува терен за кошарка.

Лејди Гага: 24,5 милиони долари

Loading...

 

 

Во 2014 година Лејди Гага „фрли“ 22,5 милиони долари на замок во Малибу, Калифорнија. Тоа се скоро 25 милиони долари во 2020 долари.

За разлика од толку многу дворци на славни во затворени заедници, имотот на Гага покрај океанот е во прилично нормална населба во предградието.

Loading...

Посетителите – како што е Бредли Купер, кој прв пат ја запознал пејачка таму, ги пречекува екстра-долга патека, штали, прстен за јавање, како и супер-застрашувачки кучиња чувари.

Архитектурата е инспирирана од традиционалните домови на југот на Франција.

Џенифер Лопез: 28 милиони долари

 

Loading...

 

Џеј Ло е господар на огромното, повеќемилионско портфолио на недвижнини што се протега на земјата и на светот. Во срцето на сето тоа е нејзината палата во Бел-ер во кантри стил во вредност од 28 милиони американски долари, дизајнирана од славниот архитект Самуел Маркс во 1940 година.

Се одликува со куќа за гости, паркинг за 17 возила, кино сала со 30 седишта и паб.

Мел Гибсон: 29,8 милиони долари

 

Loading...

 

Скривалиштето на џунглата на Мел Гибсон на полуостровот Никоја во Костарика се вика Плаја Баригона.

Сместено на повеќе од 400 хектари чиста дождовна шума, имотот има повеќе од два километри крајбрежје на ѕвездената плажа со поглед кон Тихиот океан.

Главниот дом, наречен Casa Guanacaste, може да се пофали со седум спални соби и осум бањи. Во 2017 година, тој ја огласи за 29,8 милиони долари, што е помалку од првичната цена од 35 милиони долари.

Гвен Стефани: 21,7 милиони долари

Loading...

 

 

Гвен Стефани купи огромна палата во Холивуд Хилс позната како „Самит“ во 2006 година со тогашниот сопруг Гевин Росдејл за 13,3 милиони долари.

Повеќето од нејзините шест гигантски спални соби се отвораат во просторијата за одмор и рекреација на замокот, која вклучува тениско игралиште и базен.

Претходно сопственост на Џенифер Лопез, исто така располага и со куќа за гости што нуди панорамски поглед на долината Сан Фернандо.

Во 2017 година, таа го огласи за 35 милиони долари, но на крајот го продаде за 21,7 милиони долари две години подоцна. Во поново време, таа и свршеникот Блејк Шелтон купија куќа заедно во Енсино за 13,2 милиони американски долари.

Криси Тајген и Џnон Леџенд: 24 милиони долари

 

 

Енергетскиот пар го продаде својот дом во Беверли Хилс за да можат да бараат поголем имот за да создадат простор за трето дете, кое за жал беше изгубено од спонтан абортус кратко по продажбата на куќата.

Двајцата ја купија куќата, претходно сопственост на поп-sвездата Ријана, за 14,1 милиони долари пред пет години.

Сајмон Кауел: 25 милиони долари

 

 

Loading...

Судијата на „Американски идол“, Сајмон Кауел се раздели со својата вила во Беверли Хилс во 2020 година за 25 милиони долари.

Има 6 спални и 6 бањи, а поволностите се прилично одлични – маси за масажа рамо до рамо, простории за живеење на батлер и собарка и безбедносен систем од еден милион американски долари за кој наводно имало овластување за скенирање на мрежницата.

Не е лошо со оглед на цената од 8 милиони долари што ја платил за истата во 2004 година.

Елен Деџенерис: 33,3 милиони долари

 

 

Loading...

Кога кралицата за дневен разговор Елен Деџенерис го купи имотот на Санта Барбара во 2013 година, таа потроши 26,5 милиони долари.

Кога беше време да се продаде, таа го огласи за 45 милиони долари и го продаде за 33,3 милиони долари во 2020 година.

Масивната и елегантна камена куќа била дизајнирана во 1930-тите од славниот архитект Валас Фрост за да личи на италијанска вила од 17 век.

Деџенерис го продолжи имотот од 10.500 квадратни метри за 16,9 хектари со купување на два соседни имоти.

Селин Дион: 38,5 милиони долари

 

Loading...

 

Во 2017 година, Селин Дион го продаде својот имот на ексклузивниот остров Јупитер во Флорида за 38,5 милиони долари.

Главната куќа вклучува простор за живеење од 11.000 квадратни метри, 13 спални соби и 14 бањи, но главната карактеристика е водна: За Дион, базенот едноставно не би можел да ги забавува гостите, па имотот вклучуваше целосен приватен воден парк.

Др. Дре: 43,6 милиони долари

 

 

Исто така во 2014 година, друг рап и медиумски магнат падна за 40 милиони долари на еднакво раскошна палата. Во овој случај, тоа беше Др. Дре кој купи имот од 20.000 квадратни метри во населбата Брентвуд во Лос Анџелес.

Loading...

Замокот во кантри француски стил, некогаш сопственост на Том Брејди и Џeизел Бундшен, располага со ров и музичко студио од 10.000 квадратни метри. Прилагодено со инфлацијата, вреди 43,6 милиони долари.

Синди Крафорд: 47 милиони долари

 

 

Иако не ги доби 60те милиони долари што ги побара првично, Синди Крафорд ја продаде својата вила во Малибу, Калифорнија за 45 милиони долари во 2018 година (еквивалентно на 47 милиони долари денес), што го прави еден од најскапите имоти во поширокиот кварт.

Овој приморски имот од 5.254 квадратни метри е поставен на карпа со поглед кон Тихиот океан – зачудувачки погледи би биле потценување.

Пространиот имот нуди приватност благодарение на повеќе од три околни хектари солидна природна пустина.

Деми Мур: 47,4 милиони долари

 

Loading...

 

Како Синди Крафорд, Деми Мур го продаде својот раскошен пентхаус во Њујорк за 45 милиони долари во 2017 година (што е еквивалентно на 47,4 милиони долари денес) – првично побарала 75 милиони долари – 27 години откако таа и тогашниот сопруг Брус Вилис го купиле.

Тоа е триплекс во Сан Ремо, ексклузивен и ко-оператор во Централ Парк Вест, кој одамна е познат по сместување на познати луѓе. Меѓу оние кои поседуваат единици, тука се Боно, Дајан Китон, Глен Клоуз, Стивен Спилберг и Стив Џобс.

Вил Смит и Џада Пинкет-Смит: 49,7 милиони долари

 

 

Работата започнала во 2003 година за тоа што ќе стане подоцна куќа на Вил Смит и Џада Пинкет-Смит во ѕвездениот Калабасас, Калифорнија, но имотот не бил подготвен до 2010 година.

Таа година, двојката го огласи за 42 милиони долари што е скоро 50 милиони долари во 2020 долари. Домот дизајниран со мароканска тематика, вклучува студио за снимање, соба за базен, салон за медитација и девет спални соби.

Loading...

Тајгер Вудс: 51,2 милиони долари

 

 

Островот Јупитер, Флорида, е еден од најбогатите поштенски кодови во Америка, а Тајгер Вудс е само еден од многуте богати и славни луѓе кои ја нарекуваат ексклузивната енклава дом.

Тој и неговата тогашна сопруга Елин Нордегрен платиле 40 милиони долари за домот во 2006 година – околу 51,2 милиони долари денес – само за да ја срушат куќата и да шутнат еден куп пари за да го направат домот и огромниот имот од 9.000 квадратни метри.

Нормално, дел од тие пари се потрошиле за изградба на објект за вежбање голф кој вклучува стапици за песок, патеки и зелена боја, што Тајгер ги користи за да ја вежба својата кратка игра.

Том Круз: 59 милиони долари

 

Loading...

 

Во 2019 година, Том Круз неодамна го огласи својот имот од 298 хектари во Телурид, Колорадо, за 59 милиони долари.

Изграден од тешки изветвени дрва и има стаклени прозорци од подот до таванот, Круз сам го дизајнирал замокот во 1994 година. Овој недвижен имот може да се пофали со некои од најчудесните погледи на запад и вклучува лизгалиште за хокеј, терен за кошарка, тениски терен, па дури и некои приватни патеки.

Ким Кардашијан и Кајне Вест: 60 милиони долари

 

 

Кнежевската палата во скриените ридови во Холивуд, која Ким и Кајне ја нарекуваат дом, припаѓала на единственото дете на Елвис, Лиза Мари Присли.

Тие го купиле големиот имот во 2014 година за 20 милиони долари, но брзо започнале да вложуваат десетици милиони долари во него за да го направат свој.

Во 2019 година, домот – кој се наоѓа покрај оние во сопственост на други sвезди, вклучувајќи ги и колегите членови на кланот Кардашијан – беше проценет на 60 милиони долари.

Loading...

Мери Пикфорд и Даглас Фербенкс: 72 милиони долари

 

 

Во ерата на немиот филм, тешко е да се замисли која било моќна двојка била поголема од Мери Пикфорд и Даглас Фербенкс. Беји Џеј Зи во своето време, парот бил познат по тоа што организирал раскошни и ексклузивни забави чии списоци на гости биле европски кралски семејства, Алберт Ајнштајн, Винстон Черчил и Амелија Ерхарт.

Тие забави се одржувале во Пикфер, палата со 17 спални и 30 бањи што служел како центар на културата на филмските sвезди во Беверли Хилс.

Можел да се пофали со најголемиот базен во Беверли Хилс, кој парот го минувал со кану. Бизнисменот милијардер Кори Хонг го купил за околу 17 милиони американски долари пред да го огласи за 60 милиони долари во 2008 година. Тоа е скоро 72 милиони долари денес.

Бред Пит и Анџелина Џоли: 80 милиони долари

 

 

Во 2008 година, двојката тогаш позната како Бранџелина го купи Шато Миравал, замок и лозје на југот на Франција, за еквивалентно на 67 милиони долари или денес околу 80 милиони долари.

Главната куќа има 35 соби, хелиодром, затворен и надворешен базен, соба за видео игри, домашно кино и повеќе стандардни работилници за супер-богати луѓе.

Надвор има патека за велосипед, замок градина која вклучува 200-годишно маслиново дрво и како сите добри замоци, ров.

Лозјето ги поддржува вината Миравал, кои произведуваат многу посакувано розе. И покрај разводот во 2016 година, тие се уште се ко-сопственици на имотот и соработуваат на розе шампањ.

Loading...

Џеј Зи и Бијонсе: 88 милиони долари

 

 

Еден од најголемите моќни парови во светот треба да има еден од најголемите домови во светот, идеја што не ја изгубија Џеј Зи и Бијонсе, кои „фрлиле“ 88 милиони долари на имот на ридот во Бел-Ер.

Тоа е број 6 најскапиот дом некогаш купен во историјата на Лос Анџелес. Меѓу неговите најсочни погодности се четири базени, гаража со 15 автомобили, целосен спа и велнес центар и простор за живеење од 30.000 ари, затворен во шест различни структури со sидови со стакло.

Џорџ Клуни: 100 милиони долари

 

 

Во 2002 година, Цорц Клуни купил имот во Лалјо, Италија, наречен Вила Олеандра од семејството Хајнц за 10 милиони долари.

Loading...

Денес, и покрај извештаите дека Клуни објавил понуда за 100 милиони долари за продажба на местото, тој и неговата сопруга Амал биле забележани таму со своите близнаци.

Опра Винфри: 101 милион долари

 

 

Еден од домовите на Опра – има многу и сите се спектакуларни – се наоѓа во Монтесито, Калифорнија. Тоа не е дом, навистина, туку недвижен имот од 42 хектари што таа го купила за 50 милиони американски долари во 2001 година.

Сепак, проценката на данокот од 2012 година го проценила на 90 милиони долари. Прилагодување на инфлациските испакнатини, тој број се протега на деветцифрена територија.

Познат како Ветена земја, имотот е закотвен од замок од 5.000 квадратни метри и вклучува штали за коњи и коњски прстен, овоштарници со авокадо и овошје и раскошно уредени терени.

Хју Хефнер: 113 милиони долари

 

Loading...

 

Хју Хефнер ја купил зградата на Плејбој во 1974 година за еден милион долари. Повеќе од 40 години и безброј развратни ноќи подоцна, во 2016 година, милијардер по име Дарен Метропулос го купи за пријавени 105 милиони долари, а Плејбој зајачињата не се вклучени. Тоа се скоро 113 милиони долари во 2020 година.

Познатиот имот се протега на 22.000 квадратни метри со 29 соби, тениско игралиште, дозвола за огномет во текот на целата година и дозвола за зоолошка градина.

Бил Гејтс: 145 милиони долари

 

 

Коосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда, потрошиле 63 милиони долари во текот на седум години за да го изградат својот мега-комплекс Медина, Вашингтон.

Се вика Xanadu 2.0 – тоа е референца „Citizen Kane“ – и ако парот се одлучи да го продаде денес, тоа би чинело околу 145 милиони долари, според Ориса пост.

Loading...

Се протега на 66.000 квадратни метри и иако има шест кујни и 24 бањи, содржи само седум спални соби. Не е изненадувачки, што пука со технологија и во него се наоѓа и луда колекција на уметности и артефакти – само ракописот на Леонардо Да Винчи вреди 31 милиони долари.

Loading...

Џорџ Вандербилт: 184 милиони долари

 

 

Во 1862 година, Џорџ Вашингтон Вандербилт III се родил во богатство и привилегија што било најблиску до кралското семејство што ќе го најдете во Америка.

Неговото индустријалистичко семејство заработило богатство во индустријата за железници, а Џорџ Вандербилт ја искористил својата слава, богатство и социјални врски за да собере една од најголемите светски уметнички колекции и приватни библиотеки.

На сите тие работи им е потребна соодветна куќа да ги содржи сите. Во 1888 година, тој започнал да купува земјиште во планините Блу Риџ близу Ешвил, Северна Каролина, за она што ќе стане најголемата приватна резиденција во Америка: имотот Билтмор.

Армија занаетчии работеле на францускиот ренесансен замок – повеќе од 1.000 луѓе кои работеле шест дена во неделата шест години.

Кога завршиле, домот зафатил четири хектари; околниот имот се проширил на повеќе од 100.000 хектари. Со вкупно 250 соби, вклучително 35 спални и 43 бањи (и 65 камини), тоа е една од најисториските и архитектонски најзначајните структури во САД.

Само фондацијата чини 400.000 долари. Приватна кратка железничка линија чинела 50.000 долари.

Вкупно, „Билтмор“ го чинел Вандербилт 6 милиони долари или околу 184,14 милиони долари во денешни пари. Веќе не е приватна резиденција, но потомците на Вандербилт сè уште ја поседуваат. Може да се омажите таму ако сакате… за солена цена – или наместо тоа, можете да направите виртуелна обиколка на имотот.