Воздушни и ракетни напади на вториот ден од борбите меѓу Израел и Палестина

Сподели со своите пријатели

Израелски авиони ја нападнаа Газа, а палестинските милитанти истрелаа ракети врз израелските градови во саботата додека борбите продолжија втор ден по повеќе од една година релативно мирно долж границата.

Loading...

Израел во петокот соопшти дека започнал специјална операција против палестинската милитантна група Исламски џихад, при што е убиен еден од високите команданти на групата во ненадејниот дневен воздушен напад врз висока зграда во градот Газа.

Во израелските напади загинаа уште девет Палестинци, меѓу кои најмалку четворица милитанти на Исламскиот џихад и едно дете, а ранети се 79 лица, соопшти палестинското Министерство за здравство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД ѝ подаруваат на Чешка осум воени хеликоптери

На окупираниот Западен Брег, израелската армија објави дека во текот на ноќта уапсила 19 милитанти на Исламскиот џихад.

Палестинските милитанти истрелаа најмалку 160 ракети преку границата, соопшти војската, некои во трговскиот центар на Тел Авив.

Израелската противвоздушна одбрана пресретнала поголем дел од проектилите, а неколку луѓе биле полесно повредени додека бегале во засолништата.

Египет, Обединетите нации и Катар почнаа да посредуваат за ставање крај на насилството, рече палестински претставник запознаен со напорите, „но сè уште нема напредок“, рече официјалниот претставник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД „загрижени“ поради затворање на палестинските групи за човекови права од Израел

Официјален претставник на Палестинската управа поддржана од Западот ги осуди израелските напади.

Loading...

„Ја повикуваме меѓународната заедница да интервенира и да обезбеди заштита на нашиот народ“, напиша на Твитер министерот за цивилни работи Хусеин ал Шеик.

Понатамошната ескалација во голема мера ќе зависи од тоа што Хамас, исламската милитантна група која ја контролира Газа, ќе одлучи да се вклучи во борбите.

Тензиите се зголемија оваа недела откако израелските сили уапсија командант на Исламскиот џихад на Западниот Брег, поради што групата се закани со одмазда.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Штрајкови го стопираа јавниот превоз во Лондон

Израелскиот премиер Јаир Лапид рече дека нападите во петокот спречиле непосреден и конкретен напад на Исламски џихад.

Границата е главно мирна од мај 2021 година, кога во 11-дневните жестоки борби меѓу Израел и милитантите загинаа најмалку 250 луѓе во Газа и 13 во Израел.